Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Fon Nedir?

Fon Nedir?

15
0
Fon Nedir?
Fon Nedir?

Fon Nedir?

Fon Nedir? Ekonominin temelleri ve yatırım araçları insan ihtiyaçlarını karşılamak için var olduklarından doğaları ve işleyişlerini kavramak çok zor değildir. Fakat yine de bu size yatırım yapmanın kolay bir şey olduğunu düşündürmesin.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de yatırım seçenekleri son yıllarda oldukça büyük bir artış göstermiştir. Tarih boyunca varlıklı bir kişi olmanın en kritik aşaması tasarruf yapmayı bilmek olarak kabul edilmiştir. Fakat çağımızda bu düşüncenin doğruluk payı giderek azalmaktadır. Tasarruf yapmak kadar önemli başka bir aşama olan doğru yatırımların yapılması da önem kazanmıştır. Yatırım yaparken her insanın kafasından aynı sorular geçer: Ne zaman kazanacağım? Neye yatırım yapacağım? Ne kadar yatıracağım? Paramı kim yönetecek? Mevcut yatırımımdan vazgeçip başka bir şeye yatırım yaparsam ne olacak? Bunun gibi daha birçok soru. Bu kadar çok sorunun doğru yanıtının birçok kişi tarafından bilinmesi oldukça zordur. Bu soruların bazılarına cevap vermek o kadar güçtür ki, mutlaka profesyonel bir danışmana ihtiyaç duyarız. Bu mesleği, ekonomiyi, piyasaları ve yatırımın inceliklerini bilen uzman kişilere danışmamız gerekir. Ancak uzman bir kişiyi bulmak hem zor, hem de pahalı bir iştir. Size vereceği hizmetin belli bir miktar karşılığı da olacaktır ve bu birçoklarının ödemek istemeyeceği bir tutar bile olabilir.

Ne Yapmalıyız

Peki böyle bir durumda ne yapacağız? Uzman desteğini boş verip sınırlı bilgi ve tecrübemizle mi hareket edeceğiz? Siz de çok iyi bilirsiniz ki hayat her zaman güçlü yönlerin paylaşılması ile anlam kazanır. İlkokulda, henüz küçük bir çocukken, güzel bir yer görmek için uzak yerlere nasıl gittiğinizi unuttunuz mu? Mesela bütün sınıfın katıldığı müze gezilerine? O yaşlarda görmek istediğimiz birçok yeri bu geziler sayesinde görebilmiştik. Üstelik ne o yerlere nasıl gidileceği, ne kadar sürede gidileceği ya da ne zaman gidileceğini biliyorduk. Öğretmenlerimiz bizim için organize etmişlerdi. Taşıma şirketiyle konuşarak otobüs, gideceğimiz müzeyle görüşerek biletlerimizi ayarlamışlardı. Konusunda uzman kişilerin bilgi ve tecrübesinden yararlanarak o küçük yaşımızda uzak bir müzeyi gezmenin mutluluğunu tatmıştık. Ne kadar hoş günlerdi, değil mi? İş, yatırım yapmaya gelince bize yardımcı olacak kişileri bulmak da artık hiç zor değil.

Fon denilen yapılar işte bu işe yarıyorlar. İnsanlar tasarruflarını fonlara yatırıyorlar ve ondan sonrasına hiç karışmıyorlar. Sizin yatırım isteklerinizi dinleyen uzmanlar hisse senedinden dövize, altından gümüşe, dilediğiniz yatırım aracına sizin adınıza yatırım yapıyorlar. Siz istediğiniz sürece de bu yatırımı sürdürüyorlar. Kısacası sizin yerinize paranızı yönetiyorlar. Dilediğiniz zaman da yatırımlarınızın karşılığı olan parayı size ödüyorlar. Küçük tasarruflarını hisse senedine yatırmak isteyen bir üniversite öğrencisi olduğunuzu düşünün. Beğendiğiniz birkaç büyük şirketin hisse senedine yatırım yapmak istiyorsunuz. Fakat ortada bir sorun var. Tasarruflarınız henüz küçük olduğu için sadece bir şirketin hisse senedini alabilirsiniz.

Paranız ancak bu kadarına yetiyor. Şimdi, böyle bir durumda olsanız ne yaparsınız? Fonun ne olduğunu öğrendiğinize göre ne yapmanız gerektiğini de biliyorsunuz demektir. Büyük şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapan bir fona tasarruflarınızı yatırabilirsiniz. Oradaki uzmanlar sizin istediğinizi yaparak paranızı büyük şirketlerin hisse senetlerine yatırırlar ve sizin yerinize takip ederler. İşlerinde uzman bu kişiler paramızı yönetirken biz parmaklarımızı bile kıpırdatmayız ve olduğumuz yerde bir şey yapmadan kazanç elde etmiş oluruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here