Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Amerikada Asgari Ücret Ve Gelirleri

Amerikada Asgari Ücret Ve Gelirleri

223
0

Amerika şüphesiz dünyanın en gelişmiş ve büyük ülkelerinden biri. Tüm dünya tarafından tanınan veyaşam standartları merak edilen ülke ile ilgili en çok konuşulan konulardan biri de hayat koşulları veaylık gelirlerdir. Amerika isminin tamamında belirtildiği gibi birleşmiş bir devlettir. Elli iki eyaletin tek bir çatı altında toplanmış hali de denilebilir. Bu eyaletler dış dünyaya karşı Amerika’nın çatısı altında görünse de kendi içlerinde ayrılmışlardır ve her birinin yaşam standardı ve yönetim şekli farklıdır.

Yaşam Koşulları Eyaletten Eyalete Değişir Mi?

Amerika’nın merkezi olarak geçen Washington eyaleti ile daha farklı eyaletler arasında elbette büyük
farklılıklar mevcuttur. Sadece Washington değil, farklılıklar her bir eyalette kendini gösterir. Yaşamstandardı denilince akla gelen ilk şey kazanılan paradır. Amerika’da işleyiş ülkemizden biraz farklıdır.ülkemizde asgari ücret aylık olarak hesaplanırken Amerika’da saatlik olarak hesaplanır. Eyaletteneyalete farklılık gösteren bu meblağ,  Amerika içindeki en düşük seviyeli ödeme yapmayı tercih edenyerlerde saatlik 7.25 dolar olarak geçiyor. Daha önce de denildiği gibi, bu ücret Amerika’nın en düşük ücreti vermek isteyen eyaletlerin vermek zorunda olduğu saatlik ücrettir. Ama her bölgede asgari ücret 7.25 değildir.

Hangi Eyaletlerde Ne Kadar Asgari Ücret Veriliyor?

Elli iki eyaleti bulunan ülkenin saatlik asgari en düşük ücret ile en yüksek ücreti veren bölgeleri arasında ortalama 4,75 dolarlık bir fark mevcut. En büyük bölge sayılan ve yöneticilerin bulunduğu Washington eyaletinde, çalışana saatlik verilmesi gereken en düşük ücret 12 dolar civarında. En
popüler bölge denilince akla gelen ilk yer olan New York şehrinde asgari saatlik ücret 11.10 dolar civarında seyrediyor. Oregon bölgesinde 11.25 dolar, Rhode ve Virgin adalarında 10.50 dolar olarak değişen saatlik asgari ücret diğer eyaletlerde bu şekilde azalarak devam ediyor. Elbette her çalışan asgari ücretle çalışmıyor. Çalışılan firmanın belirlediği saatlik ücret asgari ücretin çok daha üstünde olabiliyor.

Ülke Şartlarına Göre Asgari Ücret İle Rahat Bir Yaşam Mümkün Mü?

Çoğu kişi için rüya ülke olarak geçen Amerika’da her ne kadar belirli bir asgari ücret sistemi olsa da işleyiş ülkemizdekinden biraz farklıdır. Örneğin Amerika’da garsonluk yapan biri için, restorana yemek yemeye gelen kişi o garsonun asgari ücretle çalıştığını bildiğinden yediği yemeğin ücretinin en az yüzde onunu bahşiş olarak bırakmayı görgü kuralı olarak kabul eder. Yani geçimini sağlayan kişinin ekonomik durumunu sadece asgari ücret belirlemez.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here