Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Yurtdışına Para Gönderme Yöntemleri

Yurtdışına Para Gönderme Yöntemleri

171
0

İnsanlar gelişen teknolojiyi hayatlarının her yerinde kullanmaktadır. Geçmişte bir yerden bir yere eşya ya da para göndermek oldukça zordu ve çok zaman alan bir işti, hatta bazen imkânsızdı. Gelişen teknoloji bizlere her alanda artı hizmet alma olanağı sunduğu gibi para transfer işlemlerinde de oldukça farklı, kolay ve hızlı bir hizmet sunmaktadır. Bir yerden bir yere para gönderirken bankalarda kuyrukta beklemek yerine beş dakika sürmeyecek eft, havale, transfer gibi akıllı mobil telefon veya bilgisayar ile işlem yapmak mümkündür. Tabi bu işlemi yapan bankaların da bir payı oluyor elbette. Mesela bir bankadan diğerine eft yapılırken veya havale yapılırken belli bir transfer ücreti alınmaktadır. Bu gibi işlemleri yaparken çok iyi araştırılması gerekiyor ki hangi banka ne kadar işletim ücreti alıyor.

Yurtdışına Para Nasıl Gönderilir?

Artık hemen hemen her birey bazen gezme, bazen iş bazen ise eğitim için yurtdışına çıkmaktadır. Yurtdışında ise en önemli şey paradır. Çünkü bazen hiç bilmediğiniz bir ülkede paranız bitebilir. Evinizden, ailenizden, tanıdık birilerinden yüzlerce kilometre uzaklıktayken ihtiyacınız olan en önemli şey paradır. Yurtdışı para gönderme işlemleri yurtiçi para gönderme işlemlerine göre biraz farklı işlemektedir. Hem işlem ücretlendirmesi hem de zaman bakımından yurtdışına para gönderme işlemi farklılıklara sahiptir. Yurtdışına para bazen uluslar arası bir banka bazen ise Türkiye Cumhuriyeti’nin yurtdışında da hizmet veren bankaları aracığı ile para gönderilebilir. Peki, bu yöntemler nelerdir, hangi bankalardır ve para gönderme ücretlendirmesi nedir?

Yurtdışına Para Gönderme Yöntemleri

Yurtdışına para gönderme yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz para transferi ile para gönderme; SWIFT yani banka ile para gönderme, Westrn Union ile para gönderme, UPT yani ucuz para transferi. Yurtiçi işlemlere nazaran yurtdışı para transfer işlemleri zaman almaktadır. Bu yüzden aciliyeti olan işlemde taraflara zamanla ilgili sorun olabileceği hakkında bilgi verilmelidir. Para gönderildikten sonra verilen tüm belgeler saklanmalıdır. Herhangi bir sorun olduğu zaman her iki ülkedeki bankalara ispat edilmesi gereken durumlarda belgelere ihtiyaç olabilir. Diğer dikkat edilmesi gereken önemli husus ise; gönderilecek parayı ilgili ülke para birimine önceden çevirmek. Bu işlemi önceden yapma bankanın sizden bir de parayı çevirdiği için alacağı komisyon ücretinden kurtarır.

SWIFT İle Para Gönderme

Yurtdışı para transfer işlemleri arasında en çok tercih edilen bu yöntem en kolay yöntemdir aslında. SWIFT yurtiçindeki paranın uluslar arası finans sistemine dâhil edilmesine verilen addır. SWİFT özellikle ticari işlemler yapan kişilerin veya firmaların başvurduğu bir para transfer yöntemidir. SWIFT ile para gönderme işlemi detayları; öncelikle göndereceğiniz para merkez bankasına bildirilir, merkez bankası inceleme yapar ve parayı ilgili ülkenin muhabir bankasına gönderir, onlarda incelemelerini yaptıktan sonra parayı ilgili bankaya gönderir. Birçok işlem isteyen bu yöntem hem zaman açısından hem de komisyon bakımından biraz tuzlu bir yöntem olduğu için eğer gönderilecek miktar az ise tercih edilmemesi gereken bir yöntemdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here