Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Yatırımcı Psikolojisi

Yatırımcı Psikolojisi

61
0

Bugünkü yazımızda ise yatırımcı psikolojisinden bahsedeceğiz. Öncelikle Türkiye’deki yatırımcıların genel psikolojisinden bahsedecek olursak büyük bir oranı kısa vadeli alım satım yaparak yüksek miktarda para kazanmayı hedefliyor. Bunu yapanların büyük çoğunluğu bu işi çok iyi bir şekilde yaptığını zannediyor. Ancak ilerleyen süreçte kazanç oranı düştükçe birçoğu bu işten duyduğu memnuniyetsizliği belirterek bu işin kumar olduğunu söylüyor. Çünkü ilk attığı adımlarda büyük kazançlar elde etmiştir ancak yüksek ihtimalle sonrasında kazandığı miktarlar kişiyi tatmin etmemeye başlamıştır. Bu sebeple yatırımlarınızı uzun vadeli olarak belirli bir strateji çerçevesinde hem ülkesel hem de küresel finansal verileri iyi bilerek yapabilirsiniz. Çünkü aslında bizim düşündüğümüz gibi şansa dayalı değil daha çok analiz ve tecrübeye dayalıdır. Bu sebeple borsanın bir yatırım aracı olduğunu kabullenmeli ve adımları atmadan önce kısa ve uzun vadeli planlar yapmak gerekir. Çok açgözlü olmadan adım atmalı ve kardan zarar ettiğiniz durumda da bunu zarar olarak değerlendirmemelisiniz.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ VE DAVRANIŞSAL FİNANS YAKLAŞIMI

Piyasada para kazanmak istiyorsanız ciddi anlamda çaba göstermelisiniz. Ancak bu hırs size çok riskli adımlar attırmamalıdır. En önemli husus ise yatırımcı olarak psikolojinizin eğitilmesi ve kontrol altına alınabilmesidir. Piyasada kaybedenlere baktığımız zaman bunların büyük çoğunluğunun herhangi bir strateji ve sisteme sahip olmadıkları görülebilir. Bu alanda Dünya çapında ünlenmiş olan yatırımcıları örnek alabilirsiniz ancak onların stratejileriyle kendi stratejilerinizi harmanlayarak size ait olan bir yöntem geliştirmelisiniz. Genel piyasa verilerini incelerken de objektif olarak inceleyip analiz etmek gerekir. Her yatırım öncesinde yatırım miktarınızı sürekli kontrol edin ve duygularınıza yenilmemeye çalışın. Mümkün olduğunca da zararınızı kontrol altında tutarak ona göre önceden belirlediğiniz riskleri almalısınız.

Davranışsal finans yaklaşımı ise piyasadaki yatırımcıların kar oranları sürekli maksimumda tutmaya çalışır. Davranışsal finans yaklaşımı yatırımcı psikolojisi ile karar verme sürecinin beraber değerlendirilmesidir. Bu yaklaşımda yatırımcıların ön yargıları ile aldığı kararlar neticesinde nasıl sistematik hatalar yaptıkları ortaya koyulur. Davranışsal finans yaklaşımı sayesinde yatırımcılar, daha önce yapılmış olan hataları analiz edebilir ve bu tarz durumlarda nasıl tepki vereceğini önceden belirleyebilirler. Bu süreçte kendimize tabii ki güvenmeliyiz ancak aşırı güven sebebiyle alınmaması gereken riskler alırsak uzun süreli kazanç sağlama ihtimaliniz çok düşüktür. Farklı bir açıdan bakıldığında da piyasalar aslında yatırımcıların psikolojisine göre de hareket edebilmektedir. Çünkü bu işe ilk giren insanların kısa vadede sürekli para kazandığını duyarsınız. Bu da sizi böyle bir yatırımlara girmeye iter ve teşvik eder. Bu sebeple iyi araştırmalı, iyi öğrenmeli ve daha akılcı stratejiler belirleyerek limit içinde-kontrollü risk alarak yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece kendinizi piyasaya kaptırmadan piyasayı kontrol ederek işlemler yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here