Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Warren Buffet Kimdir?

Warren Buffet Kimdir?

354
0

Warren Buffet tüm zamanların en iyi yatırımcılarından biridir. Bir diğer adı ise Omaha Kahini olarak bilinir. Çok büyük yatırımcı olması tabi ki de klasik milyarder olduğunu göstermiyor. 87 yasında olan Warren Buffet 75 milyon doları olmasına rağmen gayet mütevazi bir hayat yaşıyor çünkü lüksü sevmeyen bir yapıya sahip. Hatta 1957 senesinde 31 bin dolara satın aldığı evinde yaşamının sürdürmesi bu konuya örnek gösterilebilir.

Warren Buffet diğer zenginlerin yaptığı gibi özel araçlarda, yatlarda gemilerde seyahat etmiyor, bunun yerine toplu taşıma araçları olan otobüs ve tramvayları kullanıyor. Her mutlu olayını partiler ile süslemiyor, bunun yerine küçük oyunlar oynayarak kendini mutlu etmeyi başarıyor. Eskiden nasılsa milyarları olduktan sonra da aynı hayatı sürdürmeye devam ediyor.

Herkesi Hayrete Düşürüyor

Warren Buffet sadece milyarlarca sahip olduğu için dikkat çekmiyor. Asıl dikkat çektiren konu hem bu kadar zengin olup hem de zenginliğini bir kenara bırakıp kendi yağında kavrulan bir insan gibi yaşayabilmesi. 1930 yılında Nebraska’da dünyaya gözlerini açan Warren Buffet’ın babası da bir borsacıydı. Öyle ki 4 kez ABD kongresine seçilmiş bir üyeydi ve buna rağmen Warren Buffet zengin olmanın tadını hiç çıkarmadı.

Çocukluğunda da o kadar zengindi ki arkadaşları sokakta oyun oynarken o babasıyla büyük toplantıların yemeğine katılıyordu fakat yaşı ilerledikçe bu durumdan hoşnut olmadığını bildiriyordu. Ancak babasına gösterilen saygıdan dolayı çocukluğundan beri kendini para kazanmaya odaklanmıştı ve dediğini yaptı fakat babası gibi lüks hayatı yaşamayı tercih etmedi.

Prosedürlerinden Hiç Vazgeçmedi

Warren Buffet gençlik yıllarında satın aldığı bir hisseyi elinde bekleyip 40 dolara sattı fakat kısa bir zaman sonra aynı hissenin değeri 200 dolara ulaştı ve bu olaydan sonra kendine bir ders çıkardı. Nu olayın yaşanmasının ardından ‘’satın al elinde tut” prosedürünü uygulamaya başladı. Çünkü satın alınan bir malın yıllar sonra daha kârlı olacağına inanıyordu.

Warren Buffet’ın yaptığını herkes yapamaz çünkü pek çok insan zengin olunca kişisel olarak da değişiyor. Ancak Warren Buffet eskiden nasılsa yine aynı kişiliğe sahip ve mütevazı hayatında çok mutludur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here