Ana sayfa ANASAYFA USD/TRY KARŞISINDA HIZLA DEĞER KAZANIYOR…

USD/TRY KARŞISINDA HIZLA DEĞER KAZANIYOR…

237
0

Haftanın ilk işlem gününe küresel piyasalar Çin borsaları öncülüğünde sert düşüşle başladı, düşüşün neden ise ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları oldu.
Trump, dün twitterdan Çin ile ticaret müzakerelerinin sürdüğünü, ancak askıya alınan 325 milyar dolarlık ek yaptırımın Cuma günü devreye alınabileceğini açıkladı. Trump’ın söylemlerinin ardından ticaret savaşları endişeleri ve küresel büyüme tehdidi artarken hisselerde ve vadeli işlemlerde sert kayıplar yaşandı. BIST-100 de küresel satışa eşlik ederek gün içinde %2 kayıp yaşadı ve son saatte %1,5 kayıpla 92.500 puan yakınında işlem görüyor.

Kur cephesinde ise bugün ABD Dolar Endeksi 97,70’e yükselirken gelişen ülke paralarının tamamı değer kaybetti, en sert düşüş Güney Afrika randında yaşanırken randı real lira ve peso takip etti.

USD-TRY kuru bugün 6,04’e EUR-TRY 6,76 ve GBP-TRY 7,91’e yükselirken GAU-TRY da 249 TL’ye çıkarak son 7 ayın zirvesini gördü.

Yurt içinde YSK toplantısı sürerken kurum, AK Parti’nin KHK başvurusunu tekrar reddetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da yapılan NATO toplantısında S-400 meseleleri ile ülke bağımsızlığını tehdit eden açıklamaları kabul etmeyeceklerini, Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin enerji kaynakları üzerindeki meşru hakları da tartışma götürmeyeceğini ifade etti.

İstanbul seçimlerine dair YSK kararının beklendiği bugün gelecek açıklamalar yakından izlenirken küresel piyasalarda ise ticaret savaşları ile negatif fiyatlama yaşanıyor.
TCMB bugün aylık gelişmeler raporunda kırmızı ve beyaz et fiyatlarında artış olduğunu, gıda enflasyonunda meyve ve sebze fiyatlarının etkili olmaya devam ettiği belirtilirken akaryakıt fiyatlarındaki yükseliş ve tütün enflasyonundaki artışa da vurgu yapıldı.

TCMB bugün açıkladığı bir diğer raporda TÜFE bazlı reel efektif döviz kurunun Nisan’da 72,74’e indiğini belirtti. Mart’ta 75,10 olan endeks, Nisan’da %2,36 gerileyerek Ekim ayı sonrası en düşüğe indi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here