Ana sayfa ANASAYFA Türkiye’de Son Ayların En Hareketli Günü.

Türkiye’de Son Ayların En Hareketli Günü.

232
0Haftanın son işlem gününde hem Türkiye hem de küresel piyasalarda dalgalar oldukça yükseldi.

Almanya ve Euro Bölgesi’nde imalat PMI göstergesi son 6 yılın en az seviyesine inerek bölgeye dair yavaşlama endişelerini yükseltti. Gösterge ibrelerinin ardından euro çok sert düşüş yaşadı ve EUR/USD 1,13 seviyesi altına düşerek haftalık bazda negatif bölgeye geçti.

ABD tarafında da PMI verileri beklentilerin altında kalırken, ev satışları beklentileri aştı.

ABD Başkanı Trump’ın İsrail’e dair açıklamaları birçok ülkeden tepki gelirken Türkiye’den de sert tepkiler geldi ve iki ülke arasında yeniden bir gerginlik yaşanabilme riski satışlara neden oldu.

Trump, bu yıl faiz artışı yapmama kararı alan Fed’in bu kararını olumlu karşıladı, 2018 büyümesinin de faiz artışı olmasaydı %4’lerde olacağını belirtti.

Trump ayrıca ABD-Çin ticaret görüşmelerinin iyi gittiğini de belirtti, ancak bu açıklama piyasalardaki satışları sınırlayamazken küresel büyüme endişeleri risk iştahından kaçışa neden oldu.

Türkiye’de Neler Oldu ?

Hafta içinde vergi indirimlerinin mobilya, otomotiv ve beyaz eşyada 30 Haziran, tapu harçlarında 31 Aralık’a kadar uzatılması maliye politikasındaki sıkı duruştan feragat algısına neden oldu.

Döviz talebinin son haftada rekor kırması sonrası stopaj vergilerinin artması üzerine döviz talebini düşürmeye yönelik hedeflendi, ancak hafta içinde dövize istek arttı.

Türkiye’nin ABD’ye olan sert tepkisinin üzerine siyasi tansiyonu yükseltmesi TL üzerinde ki kırılganlığı arttırdı.

Borsada bugün BIST/BANKALAR %6 kayıp verirken BIST 100 %3,5 yaşayarak 100.000 puan altına düştü.


USD/TRY kuru %3 artışla 5,63’e EUR/TRY %2,5 artışla 6,3660’a çıkarken GAU/USD 238 TL ile son 5 ayın en üst seviyesine yükseldi.

TCMB, finansal piyasalarda yaşanan gelişmeleri dikkate alarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verme kararı aldı. Bu kararın kurdaki oynaklığa etkisi sınırlı kaldı. İlk etapta 5,58’den 5,55’e gerileyen kur, devamında 5,63’e yükseldi.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here