Ana sayfa ANASAYFA Türk Lirası Her Geçen Gün Neden Değer Kaybediyor?

Türk Lirası Her Geçen Gün Neden Değer Kaybediyor?

191
0

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından İstanbul’da birçok bölgedeki sayımların devam etmesi ve sürece dair belirsizlik bu hafta da piyasaların gündemindeydi. Hafta içinde AK Parti ve MHP tarafından seçimlerin yenilenebilmesi durumuna dair açıklamalar gelirken CHP, iptalin demokrasiye büyük darbe vuracağını belirtti.

Rusya’dan alınan S-400’lere dair Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer siyasi yetkililer geri dönüş olmayacağını, bu konunun kapandığını açıklamışlardı. ABD ise teknik olarak S-400’lerin olduğu yerde F-35’lerin olmasının mümkün olmayacağını açıkladı ve son açıklamaların ardından ABD-TR arasındaki siyasi ilişkilere dair endişeler yükseldi.

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın açıkladığı YEP sunumunda seracılık başta olmak üzere tarıma dair reformların Mayıs’ta kamuoyuna açıklanacağı belirtildi. Yüksek seviyelerde olan enflasyonla mücadelenin devam edeceği belirtilirken ek bir önlem sunulmadı.

Bugün açıklanan TCMB rakamlarına göre, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 5 Nisan haftasında 801 milyon dolar azalarak 181.124 milyar dolara geriledi. Aynı haftada yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı altın hariç 735 milyon dolar azaldı.

TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçen hafta 75.4 milyar dolardan 76.7 milyar dolara çıktı. Aynı hafta yabancı yatırımcı net 195 milyon dolarlık menkul kıymet sattı.

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Şubat ayına göre 3.776 milyon ABD doları azalarak 718 milyon ABD doları oldu Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 17.044 milyon ABD doları oldu.

Döviz ve borsadaki fiyatlama:

USD/TRY kuru hafta başındaki yükselişini bugün de sürdürdü ve gün içinde %1,5 kazançla 5,7575’e EUR/TRY de 6,4880’e yükselirken gram 241 TL’ye çıktı.

Dün günü düşüşle tamamlayan BIST-100 bugün 97.000 puan üzerinde yatay seyir izlerken BIST Bankalarda da 130.400 puan yakınında hafif primli fiyatlanıyor Türkiye’nin Risk Primi bugün 407 bp seviyesine yükselirken gösterge Türkiye 2 Yıllık faiz de %22,70’e yükseldi.

Haftanın 4. İşlem gününde döviz ve altın kazandırırken borsa kaybettirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here