Ana sayfa ANASAYFA Tarım Dışı İstihdam Açıklamaları Ne Yönde?

Tarım Dışı İstihdam Açıklamaları Ne Yönde?

315
0

Haftanın son işlem gününün en önemli veri akışı ABD’den gelecek Mayıs ayı istihdam verisi, öncü datalardan olan ISM imalat satın alma ve ADP özel sektör istihdam rakamları Mayıs’ta beklenti altında kaldı.

Bugün açıklanacak tarım dışı istihdam Mayıs’ta 185 bin, ortalama saaatlik kazançların %0,3 ve işsizlik oranının ise %3,6 gelmesi bekleniyor.

Yılın 2. çeyreğindeki değişime baktığımızda;

Tarım Dışı İstihdam: Nisan’da 181 bin beklentisine karşın 263 bin ile beklentilerin oldukça üzerinde gelmişti, ancak ABD’de geçici işe alımların yüksek olduğu dönem itibariyle bu rakamların gerçekçiliğine güven duyulmaması nedeniyle verinin etkisi de sınırlı kalmıştı. Bugün açıklanacak Mayıs rakamları ise istihdam piyasasının son durumu için oldukça önemli

Saatlik Kazanç Şubat ayındaki %0,4’lük artışının ardından Mart ve Nisan’da istenen yükselişi gösteremedi. Ücretler, Fed’in en yakından takip ettiği göstergelerden olduğu için aylık ve yıllık değişimi fiyatlamada en etkili olacak kalem

İşsizlik Oranı: ise sene başındaki %4 seviyesinden %3,6’ya geriledi ve son 50 yılın en düşük seviyesinde, ancak ücretler ve istihdama karşın işsizlik oranındaki düşüşün hızlı olması ise aşırı ısınma olarak risk taşıdığı için sadece bu kalemdeki pozitif seyrin etkisi de sınırlı kalabilir.

Hafta içinde yaptığı konuşmada enflasyon verisine bağlı para politikasında değişime gidilebileceğini belirten Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları ile gerileyen dolar, bugün toparlama gösteriyor ve istihdam kalemlerinin beklentileri aşması ile ABD Dolar Endeksi 97,25 seviyesine doğru yükseliş yaşayabilir. Ancak son göstergelerdeki zayıflığa ücretler ve istihdamın da eklenmesi durumunda faiz indirimi beklentilerinin kuvvetlenmesi doların gün içi kazançlarını silmesine neden olabilir.

Veride belirgin bir değişiklik olmaması durumunda endeksin 97,0 tabanını koruması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here