Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Swift Nedir ?

Swift Nedir ?

99
0

Swift Nedir?

Ülkeler arasında işlem yapan farklı bankalar arasında para gönderme işlemlerine Swift deniyor. Açılımı Society Of Worlwide Interbank Financial olan Swift, Bankalar Arası Global Finansal İletişim Organizasyonu olarak biliniyor. En basit anlatımı ile Türkiye’de bulunan bir bankadan yurt dışında bulunan herhangi bir bankaya para transferi yapmak istediğinizde bu işlem Swift ile gerçekleştiriliyor.

Swift Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Swift sisteminin çalışma esasında üç aktif banka bulunuyor. Parayı gönderen banka, alıcı banka ve aracı bankadır. Bu süreçte üç farklı banka işleme katıldığı için ve transfer işlemleri de bankalar arasında gerçekleştiği için gönderim işlemi biraz uzun sürebiliyor. Aynı zamanda biraz daha maliyetli gerçekleşiyor. Bu işlemler sırasında hem sizin para yatırdığınız bankanız, hem alıcı banka hem de aradaki aracı banka sizlerden komisyon kesecektir. Yapılan transfer üç banka üzerinden yapıldığı için bazen transfer işleminin gerçekleşmesi haftalar sürebiliyor. Ancak kurumlar arasında özel anlaşmalar varsa bu işlem biraz daha hızlı şekilde de gerçekleştirilebilir.

Swift Kullanmanın Avantajları

Bu işlemin en büyük avantajı güvenilirlik denilebilir. Paranız haftalar sonra karşı tarafa ulaşacak olsa dahi bu paranın güvende olduğunu bilmeniz gerekiyor. Her kurum kendi güvenlik ve denetim sistemlerini uyguluyor ve bu da sistemi daha güvenilir bir hale getiriyor. Bir diğer önemli avantajı da ne kadar yüksek transfer yapmak isterseniz ödediğiniz maliyet daha hesaplı hale geliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here