Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER STERLİN NE OLUR ?

STERLİN NE OLUR ?

155
0

Sterlin Ne Olur ?

Sterlin Ne Olur ? Küresel ekonomi ve uzmanlardan alınan veriler şunu açıkça gösteriyor ki Avrupa Birliği ile İngiltere arasında yaşanan gerginlik piyasaları da önemli ölçüde etkilemekte ve bu alanda yatırım yapmak isteyenleri de tereddüt içerisine sokmaktadır. GBP-USD paritesinde meydana gelen hareketlilikler bunu gözler önüne sermekte. Bu yazımızı yazmamızdaki asıl amacımız son ekonomik gelişmeler ışığında siz değerli yatırımcılarımızı bilgilendirmek ve en doğru kararı vermenizde yardımcı olmaktır.

STERLİN NE ZAMAN DÜŞER?

Medyadan da takip edilebildiği üzere İngiltere Parlamentosu’ndaki tartışmalar ve yaşanan gerginlikler tüm dünyanın gözünü buraya çekmekte ve Sterlin in diğer kurlar ile olan paritesini hareketlendirmektedir. Başbakan  Boris’in yaptığı açıklamada Başbakan olduğu sürece 31 Ekim’de Avrupa Birliğinden ayrılmayı hedeflediği görülüyor. Özellikle de BGP-USD paritesi gerginlikler ve belirsizlikler sebebiyle son 2 yılın en düşük seviyelerine indi. 31 Ekim’e kadar gerginliğin sürmesi halinde düşüş devam edecek gibi görülüyor. s

STERLİN NE ZAMAN YÜKSELİR?

          Brexit anlaşmasının ve erken seçim kararının bir an önce yürürlüğe girmesiyle pozitif ivme kazanacağına kesin gözle bakılan Sterlinin güzel bir yatırım fırsatı doğuracağı ortada. Bu sebeple bu hafta Salı ve Perşembe günü açıklanacak olan Eylül ayına ait büyüme verileri İngiltere ekonomisindeki son verileri aydınlatacak ve tereddüdleri de bir bakıma giderecektir. Geçen hafta 1.20 leri gören GBP-USD paritesi dün yükselişle beraber 1.22 seviyesini aştı ve pozitif artış devam edecek gibi duruyor. Boris’in G-7 Zirvesinde anlaşmaya pozitif baktığını açıklaması da Sterlin’in yükselmesinde etkili olabilir. Bu süreçte en önemli faktör İngiltere ve AB arasındaki ikili senaryolar ışığında anlaşmalar ve ılımlı adımlar olacaktır.

STERLİN NEDEN ÖNEMLİ HALE GELDİ?

Aslında Sterlin ilk yatırım dövizi olarak uzun yıllar boyunca Birleşik Krallığın bir sembolü olarak yerini sürekli korumuştur. Önem kazanmasının temeline indiğimizde en önemli sebebi Avrupa Birliği içinde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve bunun sonucunda Euro da meydana gelen negatif dalgalanmalardır. Bu sebeple son birkaç yıldır Euro’ya en büyük alternatif olarak Sterlin’i görmekteyiz. Güncel olarak değerlendirildiğinde ise İngiltere Merkez Bankası Mali Politika Üyesi Micheal Saunders’in geçen Cuma yapmış olduğu açıklamada Brexit’e bağlı kalınmayacak şekilde daha önce kararlaştırılmış olan Faiz kararının uygulanması ile Sterlin tekrar önemli bir yatırım kaynağı olacağa benziyor. Bu oldukça önemli bir adım çünkü siyasal ve politik durumların ve yaklaşımlar ekonomi üzerinde pozitif ve negatif anlamda oldukça etkili bir faktör, bunu kimse inkar edemez ama böyle bir kırılgan süreçte böyle bir açıklama Sterlin’e olan güveni baya arttırmışa benziyor. Bu herkesin görmeyi beklediği bir tablo. Atılacak adımlar ilerleyen süreçte kendini gösterecek.

STERLİN FİYATINI NELER ETKİLER?

Ülkelerin döviz talebinin en büyük göstergesi cari açıktır. Yani arzın talebi karşılayamaması durumudur. Bunun yanında Faiz oranları, Enflasyon oranları ve anlaşma-uzlaşmayı bekleyen politik krizler de döviz kurlarını ve özellikle de Sterlin’i etkileyecektir. O yüzden İngiltere’nin bu hafta açıklanacak olan cari açığına dikkat etmek gerekir, açıklanacak büyüme rakamları Sterlin üzerinde etkili olacağı kesin ve genel görüşe göre zorlayacağı yönde.

SİYASİ DURUM STERLİNİ NASIL ETKİLER?

            Genel bir kaide olarak siyasal gerilimler borsayı etkiler, borsa üzerindeki etkiler de döviz fiyatlarını sürekli etkisi altına alır. Bu tüm dünyada bu şekilde işleyen bir sistemdir. Sterlin’e güncel bir bakış sunacak olursak siyasi durumun etkisi net olarak ortaya çıkacaktır:

Avrupa Birliği’nin Boris Johnson hükümetiyle yapmayı planladığı Brexit Anlaşmasının Sterlin üzerindeki etkisi açık bir şekilde ortada. Bu sebeple gözler 19 Ekime kadar anlaşmaya varılmayı bekleyen Brexit konusu ve Boris’in erken seçim kararına Parlamento tarafından verilen red kararı ama Boris Parlamentoyu ikna etmeye niyetli görünüyor. Dünyanın ve özellikle de yatırımcıların gözü artık atılması gereken somut adımlara odaklanmış durumda. Sterlin Ne olur ? sorusunun cevabı olarak bunları söylebilirim.

STERLİN’İ ETKİLEYEN FAKTÖRLER?

Ülkedeki siyasi çekişmeler, iktidarsızlık ve politik gerilimler kuru yükselten en büyük faktörlerdir. Bunun yanında turizmin getirdiği döviz miktarı, ekonominin dışa bağlılığı ve ihracattaki düşüş de çok etkilidir. Yani Sterlin açısından bakıldığında GPB-USD ve GBP-EURO paritesini etkileyecek olan her hareket Sterlini etkileyen başlıca faktörlerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here