Ana sayfa ANASAYFA Seçim Sonrası Dolar Dalgalı Hareketlerine Devam Etti…

Seçim Sonrası Dolar Dalgalı Hareketlerine Devam Etti…

215
0

İSTANBUL, 1 Nisan Yerel seçimin ardından ilk işlem gününde geniş bantta dalgalı seyir izleyen dolar/TL küresel piyasalardaki olumlu havanın yanı sıra, lokal döviz satışlarının da etkisiyle Cuma günkü kapanış seviyesinin aşağısına geriledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 4.5 yıllık seçimsiz bir süreçte ekonomiye odaklanılacağı açıklaması piyasalar için pozitif görülürken, İstanbul’da seçim sonucunun hala belli olmaması ise hükumetin ekonomiye odaklanmasını geciktireceği algısı oluşturuyor.

Cuma günü 5.5550 seviyesinden kapanan dolar/TL bugün 5.70 seviyesine kadar çıktı. Öğleden sonra yönünü aşağıya doğru çeviren dolar/TL 5.5199 seviyesine kadar geriledikten sonra saat 16:13’te 5.5400/5.5450 seviyesinde bulunuyor.

Aynı saatte sepet bazında TL 5.8825/5.8902, Euro/TL 6.2080/6.2230 seviyesinde bulunuyor.

Dün yapılan yerel seçimlerin kesinleşmemiş sonuçlarına göre, CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı üç büyük şehirden İzmir’in yanı sıra, AKP’de olan Ankara belediye başkanlığını kazandı.

İstanbul seçim sonuçlarına yönelik belirsizlik ise halen devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı (YSK) Sadi Güven, Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’dan daha yüksek oy aldığını açıkladı.

Binali Yıldırım İstanbul için 14 sandığın daha sayılacağını belirterek, ellerindeki bilgi ve belgelerle hukuki süreci devam ettireceklerini söylerken; AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ise geçersiz oyların sonucu değiştirebileceğini belirterek kendi verilerinin de Yıldırım’ın daha yüksek oy aldığına işaret ettiğini söyledi. gelişmekte olan piyasalar FX Stratejisti Piotr Matys, yerel seçimlerin ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir ortamda Erdoğan’ın başkanlığına yönelik bir referandum olarak görüldüğünü söyleyerek, geçen hafta yatırımcı güveninin büyük zarar görmesinin ardından önümüzdeki haftalarda hükümetten kapsamlı bir reform paketi bekleneceğini belirtti.

Matys, geçen hafta TL’yi tutabilmek adına alınan oldukça sert önlemlerin ardından Türk varlıklarına yönelik havanın pozitiften uzak olduğunu söyleyerek, “Önümüzdeki haftalarda hükümetin alacağı her kararın şu an oldukça kırılgan olan TL üzerinde güçlü etkisi olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan seçim sonuçlarına ilişkin Ankara’da AKP Genel Merkezi’nde yaptığı “balkon konuşmasında” önümüzdeki 4.5 yılda herhangi bir seçim olmayacağını belirterek, bu dönemi reform için kullanacaklarını söyledi.

Erdoğan yapısal reformlarla daha sağlam bir ekonomik mimariyi inşa edeceklerini, serbest piyasa ekonomi kurallarından taviz vermeden hedefleri doğrultusunda oluşturdukları güçlü ekonomi programını dikkatle hayata geçireceklerini belirtti.

Sabah saatlerinde açıklanan Çin ve Japonya PMI verilerinin küresel piyasalarda risk iştahının artmasına neden olmasıyla EM’ler genelinde gözlenen olumlu harekete katılmayarak negatif ayrışan TL, öğleden sonra ise kayıplarını geri alarak pozitif tarafa geçti.

Gün içinde 91,864-95,117 puan bandında çift yönlü dalgalanan BIST-100 endeksi .XBANK ise saat 1613’te yüzde 0.85 yükselişle 94,574 puanda hareket ediyor.

“Küresel olumlu hava kurdaki gevşemenin ana nedeni” diyen bir bankacı, “Ayrıca seçim riskinin ortadan kalkmasıyla yerliler günler sonra satıyor” dedi.

Küresel hisse senedi piyasaları, Çin’de beklentilerin üzerinde gelen imalat PMI verisi ve ABD-Çin ticaret görüşmelerinde ilerleme işaretlerinin risk iştahını desteklemesiyle yükseldi.

Başka bir bankacı ise bireysellerin hem alım, hem de satım tarafında olduğunu söyleyerek, “Ağırlıklı döviz satışı tarafında olduklarını ve geçen haftaki sürekli alım trendini görmediğimizi söyleyebilirim” dedi.

Bireylerin yaklaşık altı aydır aralıksız dövizde alım tarafında olması döviz mevduatları rekor seviyelere yükseltirken; bu durum, TL’nin gevşemesini engelleyen ana nedenlerden biri olarak görülüyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın “İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıma zamanı geldiği” açıklamasına sert tepki vermesi zaten S-400 nedeniyle gergin olan iki ülke ilişkilerinin daha da bozulacağı endişesi yaratması, TCMB’nin döviz rezervlerindeki düşüşe yönelik endişeler ve lokallerin döviz talebinin artarak devam etmesi kurda sert değer kaybına neden olmuştu.

TL’deki kaybını durdurmak adına ise TCMB bir hafta vadeli repo ihalelerine ara vererek örtülü faiz artırımına giderken; Türk bankalarının Londra’daki swap piyasasına TL vermeyi azaltmasıyla likiditenin kuruması sonucu faizler dört haneli seviyelere yükseldi.

Bu gelişmelerle kurda görülen gevşeme lokal döviz talebi ve Londra swap faizlerindeki düşüşle son bulmuştu.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta bu yılın en yükseği olan yüzde 19.28, valörde son işlemde yüzde 17.92 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta yüzde 18.36, valörde saat 1551’de son işlemde yüzde 17.92 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü yüzde 23.14 ile yılın en yükseğine geldikten sonra valörde son işlemde yüzde 21.19 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta yüzde 21.69 seviyesindeydi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here