Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Para Arzı Nedir ?

Para Arzı Nedir ?

216
0

Para Arzı Nedir? Neden Önemlidir?

Finans sektörünün temel yapıtaşlarından biri olan para arzı merkez bankasının kontörlündedir. En kısa tanımıyla ekonomide dolaşan para miktarı olarak tanımlanmaktadır. Ekonomi sayfalarında sıkça rastladığımız bu tanım genellikle “M3” ifade edildiğini görmekteyiz. M harfi, para arzını tanımlar, 3 sayısı ise geniş olanı ifade etmek için kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ülke ekonomisinde, belli dönem de piyasa da bulunan para miktarı olarak da tanımlayabileceğimiz para arzı ekonomi piyasanın temelidir. Para arzı ile para talebinin karşılaştığı noktaya ise para piyasası denilmektedir. Para arzı ile para talebi arasında denge sağlanamazsa çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır

Piyasa da bir maldan fazla bulunması o malın fiyatını düşürmesi kaçınılmazdır. Aynı şekilde ekonomi de dolaşımdaki paranın artması o paranın değer kaybetmesine yol açmaktadır. Para miktarının azalması durumunda ise o paranın değer kazanmasına yol açacaktır. Dolayısıyla paranın değeri faiz oranıyla ölçüldüğüne göre piyasadaki para miktarındaki değişimler faiz oranlarının düşmesine veya yükselmesine yol açmaktadır.

Para arzı kontörlü saymış olduğumuz bu nedenlerden dolayı merkez bankası denetimine tabidir. Merkez bankası zaman zaman para politikası araçları ile para arzına müdahale ederek fiyatların genel seviye de tutmayı amaçlamaktadır. Enflasyonun yüksek olduğu bir durumla karşılaşıldığı zaman ise para arzı kısılarak enflasyona müdahale edilir. Para arzının artırılması genişletici, düşürülmesi ise daraltıcı politika olarak tanımlanmaktadır.

Para arzının tanım sayısı ve içerikleri ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Ülkemizde dar anlamda M1 olarak gösterilirken geniş anlamda M2, M3 olarak gösterilmektedir.

Para Arzının Önemi:

Para arzı ekonomide sıkça karşımıza çıkan önemli bir kavramdır.  Bu kavramın önemli olmasındaki en büyük etken ise para arzı ve fiyatların genel seviyesi arasında güçlü bir ilişki bulunmasıdır. Toplam satın alma gücü olarak da tanımlayabileceğimiz para arzı; üretim yatırım için gereken kaynakların temini açısından son derece mühimdir.

Aynı zaman da tüm ekonomik faaliyetlerin temel dayanak noktasını oluşturan toplam talebin belirlenmesi nedeniyle de önemli bir noktadır.  Para arzında meydana gelen değişimler, ekonomik gelişmemelerin nedeni olabileceği gibi sonucunu da etkileyebilir.

 Para arzı ekonomik gidişat hakkında bize bilgi veren önemli bir göstergedir. Enflasyon, faiz oranları gibi değerleri etkilemesi nedeniyle denetim altında tutulan bir konudur. Merkez bankası ülkenin para politikasını belirlerken para arzını göz önünde bulundurarak faiz oranlarını belirler ve enflasyonu denetim altında tutmaya çalışır.

Para arzının artış gösterdiği bir durumda faizler düşer ve enflasyonun ibresi yukarı doğru bir seyir gösterir. Azaldığı bir durumda ise faiz oranı yükselişe geçer ve beraberinde üretim azalır. Üretimin azaldığı bir ülkede işsizlik sorunu ortaya çıkar, üretim düşer ve birçok sosyoekonomik problemi beraberinde getirir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here