Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Nominal Ne Demek

Nominal Ne Demek

176
0

Nominal Ne Demek

Nominal ne demek ? Nominal kavramı Ekonomi dünyasında görünen değer veya itibar edilen değer anlamına geliyor. Kavramın anlamını somutlaştırmak gerekirse 100 Türk Lirası üzerinde yazan 100 rakamı onun nominal değer karşılığıdır. Tabi hemen aklımıza 100 TL’nin nominal değer karşılığının yanında ne gibi değerlere sahip olduğu akla gelmektedir. İşte tam bu noktada reel değer olarak adlandırdığımız gerçek değer karşımıza çıkmaktadır. Aslında nominal değer ve reel değer birbiriyle çok ilgili kavramlar. Kağıt üzerindeki değer yani nominal değeri enflasyon ve fiyat artışları ile birleştirdiğimizde karşımıza reel değer çıkıyor.

Somut bir örnek vermek gerekirse örneğin elimizde 50 Türk Lirası var ve şu anda 50 Türk Lirasıyla 10 kg domates olabiliyoruz, önümüzdeki ay enflasyon rakamının %30 Olduğunu farz edelim, bu durumda domatesin yeni kilosu yaklaşık 6.5 TL olacaktır. Geçen ay elimizde olan 50 TL ile bu ay domates almak istediğimizde 10 kg yerine yaklaşık 8 kg domates satın alabileceğiz. İşte reel değer ile nominal değerin en büyük farklılığı budur. Verdiğimiz örnekten de anlaşılacağı üzere nominal değer sabittir ve fiyat artışından, fiyat azalışından ve finansal parametrelerden hiçbir zaman etkilenmez. Reel değer ise değişkendir, enflasyon ve alım gücü ile birebir ilgilidir.

NOMİNAL DEĞERLER NEREDE KULLANILIR?

Nominal kelimesi finansal ve ekonomik çevrede birçok farklı farklı kavramlar ile birlikte kullanılabilmektedir. Örneğin ülkemizde her yıl hesaplanan GSYİH’yı ele alalım. Bizdeki bu hesaplama enflasyon farkları dikkate alınmadan hesaplanmaktadır. Bunun sonucu olarak da Nominal GSYİH değerleri gerçekçi değerler olmaya çok uzaktır ve analizler esnasında sağlıklı sonuçlar vermemektedir.  Nominal değerler ile reel değerler arasındaki fark aslında o ülkenin ekonomik-finansal gücünü yani ülke vatandaşının alım gücünü de ortaya koymaktadır.

Yine benzer bir örnek hisse senetlerinde de karşımıza çıkmaktadır. Ancak bunun farkına varılması ile birlikte bu hisselerin alım ve satımında artık nominal değerler değil o esnadaki ortalama piyasa değeri esas alınıyor. 

Sürekli yaptığınız bir işlem olarak para faiz işletmek üzere bankaya yatırdığınızı düşünelim. Aslında bankanın size vaad ettiği %10’luk faiz oranı nominal faizdir ve o yıl için enflasyon oranını %5 olarak değerlendirelim. Sonuç olarak bankanın size vermiş olduğu %10‘luk faiz oranı nominal faiz, enflasyon farkı sonrasında ortaya çıkan %5 faiz ise reel faizdir yani sizin paranızın işletileceği gerçek faizdir. Bu konuya dikkat edin,  bankalarla ve kurumlarla olan anlaşmalarınızı ona göre yapın. Nominal ne demek ke

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here