Ana sayfa ANASAYFA Kredi Kartı Kullanmak

Kredi Kartı Kullanmak

104
0
Kredi Kartı Kullanmak
Kredi Kartı Kullanmak

Kredi Kartı Kullanmak

1) LİMİT:

Kredi Kartı Kullanmak Kart limiti gelirimizle/harçlığımızla ve gündelik harcamalarımızın boyutu ile orantılı olmalıdır. Örneğin aylık 1000 TL gelirimiz var ise limitimiz en fazla 4000 TL olmalıdır. Bu sayede harcamalarımızı kontrol altına almış oluruz. Aşırı ve lüks tüketimden uzak durmuş, ödeyemeyeceğimiz borçların altına girmemiş oluruz.Aksi taktirde çokça karşılaştığımız sürekli eksi bakiyelere sebep olur ki buda her geçen gün daha büyük sıkıntıları da ardında getirmektedir.

2) HARCAMALARIMIZI DÜZENLİ OLARAK KONTROL ETMEK:

Bu işlem harcamalarımızın muhasebesini yapmamızı sağlar. Örneğin harcamalarımızı kontrol ederken biraz pahalı ve çok da ihtiyacımız olmayan bir kıyafet aldığımızı hatırladık. Alışveriş sırasında bu iyi bir fikir gibi görünüyordu ancak tekrar dönüp baktığımızda aslında gereksiz bir harcama olduğunu anladık. Ya bu ürünü iade edebiliriz ya da bundan sonra yapacağımız alışverişlerde bu hatayı göz önünde bulundurarak önlem alabiliriz.Böylece yine ekstra harcamalardan da kaçınmış olursunuz.

3) TAKSİT:

Taksit aslında kullanıcılara önemli bir fayda sağlar. Örneğin gerçekten ihtiyacınız olan, ancak o an paranızın yetmediği bir ürünü taksitle ekstra bir maliyete katlanmadan alabilirsiniz. Ayrıca cebinizdeki nakit parayı daha sonra ciddi ihtiyaçlara saklayabilirsiniz. Eğer kredi kartı taksit özelliği olmasaydı, belki de bu ihtiyacı karşılamak için faiz ödeyecektiniz. Ya da paranız yetmediği için 6 ay para biriktirerek alacağınız bir ürünün 6 ay sonra fiyatı bugünkünden oldukça yüksek olabilirdi. Oysa taksit sayesinde bu ürünü hemen herhangi bir fiyat farkı ödemeden alabilirsiniz. Ancak her şeyde olduğu gibi taksitte de ölçü kaçtığı zaman faydadan çok zarar verir. Örneğin her ürünü 12 taksitle alırsanız ilk başlarda o ay ödeyeceğiniz tutar azalır ancak bir süre sonra aylık ödemeleriniz geçmişten gelen taksitlerin etkisiyle artar ve ödeyemeyeceğiniz boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle taksit yaparken gerçekten taksit yapmaya ihtiyacınız var mı ya da varsa en az kaç taksit yaparsanız ödemekte güçlük çekmezsiniz diye değerlendirmenizde fayda var.

4) ÖDEME:

Kredi kartı ödemelerinizi zamanında ve olabildiğince tam olarak yapmanızda fayda var. Ekstrenizin ödemediğiniz kısımları zamanla birikip ciddi bir borç yükünün altına girmenize sebep olabilir. Ancak diyelim ki ekstrenizin tamamını ödeyemeyeceksiniz, bu durumda en azından asgari ödeme tutarını ödediğinizden emin olun. Üç ay boyunca asgarisi ödenmeyen borçlar sizin kanuni takibe düşmenize neden olabilir. Bu kredi sicilinizi oldukça olumsuz etkiler ve bundan sonra yapacağınız kredi başvurularında karşınıza çıkar.

5) KART AİDATI (YILLIK KART ÜCRETİ):

Zaman zaman basında, yanlış bir şekilde, kredi kartlarından yıllık ücret vb. isimler altında ücret alınamayacağı gibi haberler çıkıyor. Ancak bunlar gerçeği yansıtmıyor. Sözleşmenizde böyle bir madde varsa sizden kart aidatı alınabilir. Bu nedenle bir kredi kartı almadan önce yıllık ücretini iyice öğrenmelisiniz. Sunduğu faydalarla yıllık ücreti karşılaştırmalı, buna göre bir fayda maliyet hesaplaması sonucunda seçiminizi yapmalısınız. Bunun dışında bankalar müşterilerine, yıllık ücreti olmayan bir kart sunmakla yükümlüdürler. Ancak bunlardan bir ücret alamadıkları için bu kart için sundukları faydalar kısıtlı olabilir. Bu nedenle fayda maliyet analizi yaparak karar vermeniz yararınıza olur.

6) KART BİLGİLERİNİ KİMSEYLE PAYLAŞMAMAK:

Kart şifrenizi ya da SMS ile gelen tek kullanımlık şifreleri, banka personeli dahil kimseyle paylaşmazsanız kartınızın güvenliğini sağlamış olursunuz.

7) KARTLARIN EK FAYDALARINI TAKİP ETMEK:

Kredi kartları veya banka kartları sık sık kampanyalar ile kullanıcılarına fayda sağlarlar. Birçok kart akaryakıt ya da market harcamalarınıza oldukça yüksek puan ya da nakit iadeleri verirken, bazıları uçuş puanı kazandırabilir. Bazı dönemlerde bazı kartlarla yapılan alışverişlere ciddi indirimler yapılabiliyor. Birçok kart asistans hizmeti de sağlıyor. Örneğin bir gün kapıda kaldınız, eğer kartınız asistans hizmeti sağlıyor ise hiç para ödemeden çilingir hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kartların bu ve bunun gibi faydalarını keşfettiğinizde aslında tasarruf yolculuğunuzda ne kadar önemli araçlar olduğunu anlayacaksınız.

Kredi Kartının Ekonomiye Faydası

Kartların ekonomiye önemli faydaları vardır ve sadece birey olarak değil ülke olarak tasarruf etmemizi sağlarlar. Kartlı ödemeler kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınmasını sağlar. Bu sayede toplumun vergilerini düzenli ödeyen kısmı, vergilerini ödemeyen kişilerin yükünü sırtlanmak zorunda kalmamış olur. Devletin gelirleri artar, hizmet kalitesi yükselir. Bunun dışında kartlı ödemeler, iç talebin istikrar kazanmasını sağlar ve ekonominin durağanlaştığı dönemlerde olumsuz etkilerin hafif bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur. Para üstünüzü eksiksiz olarak almanızı sağlar, enflasyonla mücadeleye yardımcı olur. Son olarak da nakdin yarattığı basım, dağıtım, sahtecilik, kayıp ve çalınma gibi maliyetlerden kurtulmamızı ve ülke olarak tasarruf etmemizi sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here