Ana sayfa ANASAYFA Kolay Para Biriktirme

Kolay Para Biriktirme

19
0
Kolay Para Biriktirme
Kolay Para Biriktirme

Kolay Para Biriktirme

Kolay Para Biriktirme para biriktirmek sandığınız kadar zor değil. Harcamalarınızın yönünü değiştirerek para biriktirmeniz mümkün. Öncelikle bazı teknikleri bilmemiz gerekiyor. 

Vadeli Mevduat Hesabı Açın

Elinizde para varsa bunu harcayabilirsiniz. Fakat bu paranızı bankada biriktirmeniz daha karlı olacak. Bunun için bankalar vadeli mevduat hesabı açıyor. Vadeli mevduat hesabıyla otomatik ödeme talimatı vererek, paranızı bankada değerlendirebilirsiniz. Hem de bir süre dokunmayacağınız için paranız gittikçe birikecek. Bir örnek vermek gerekirse 2017 temmuz yılında vadeli mevduat hesabı açan bir vatandaş 2018 ekim ayında 15 bin lira para biriktirdiğini söylüyor. Denemekte fayda var.

Ek Gelirinizi Akıllıca Harcayın

Bazen ek geliriniz olabiliyor. Maaşınız dışında gelen bu ek geliri akıllıca harcamak gerekiyor. 6 ayda bir gelen ikramiyeniz ya da primleriniz ekstra geldiği için faydalı yerlere harcayın. Eğer borcunuz yoksa hemen biriktirin.

Harcamalarınızı Durdurun

Kimi zaman stresten kimi zaman modadan dolayı fazla alışveriş yapıyoruz. Hatta öyle oluyor ki alışveriş merkezlerine gittiğimiz zaman kendimizi kaybediyoruz. Ama bunun önüne geçmek mümkün. Eğer borcunuzun fazla olduğunu düşünüyorsanız daha fazla harcama yapmayın. Çünkü harcamalarınız gittikçe büyüyecek. Bunun için harcamalarınızı durdurun.

Faturalarınızı Düzene Sokun

Aylık giderlerimiz genellikle faturalara oluyor. Su, doğalgaz, telefon, internet derken maaşımızın neredeyse yarısını faturalara veriyoruz ve bundan sonra da kara kara düşünme başlıyor. Fakat fatura masraflarınızın bir kısmını indirmeniz mümkün. Örneğin telefon faturanız için daha uygun tarife seçebilirsiniz. Ya da elektrik faturanızı düşürmeniz için prizlerde şarj aleti tutmayabilirsiniz. Kış geliyor en çok faturayı doğalgaza vereceğiz. Doğalgaz faturanızı düşürmek için aç kapa yapmak yerine gün boyunca aynı derecede tutabilirsiniz.

Sıfır Esaslı Bütçeleme Tekniği

Sıfır esaslı bütçeleme tekniği paranızı baştan hesaplamanız gerekiyor. İlk olarak gelirinizi bir kağıda yazın daha sonra esas giderlerinizi yazın. Fakat bu esas giderlerinizin içine para biriktirmek için ayırdığınız kısmı da eklemeniz gerekiyor. Yemek, kiralar ve faturalar, giyecek, ulaşım ve para biriktirme için paranızı bölmeniz gerekiyor. Yani belli bir miktarı para biriktirmeye ayırmak değil ana parayı bölmeniz gerekiyor.

Sıfır esaslı bütçeleme taktiğiyle paranızı kuruşu kuruşa hesaplamış olursunuz. Sıfır esaslı bütçeleme taktiğinin dışında başka para biriktirme yöntemleri de bulunuyor. 

Kartopu Tekniği

Bu yöntemden daha öncede bahsetmiştik aslında bu yöntem değerli takipçiler asıl mantık borçlanma üzerinedir. 3 yere borcunuz olduğunu düşünün. Bu borçlarınıza ödeyeceğiniz para farklı. Siz en az borcunuzu ilk olarak bitirmeye çalışın. Daha sonra kalan paranızı ikinci borca ekleyin ve o bitince üçüncü borcunuzu kapatın. Para arttırarak kartopu şeklinde borcunuzu ödeyin. Borçlarınız bitince para biriktirmeye başlayacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here