Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER İtalya Asgari Ücret

İtalya Asgari Ücret

158
0

İtalya Asgari Ücret

İtalya asgari ücret sayısal olarak tam bir karşılığı yoktur. Çalışan kişilere maaşları net ve belirlenmiş olarak ödenmektedir. Firmalar, ülkedeki yaşam koşullarına uyum sağlayacak şekilde ödemeler yapmaktadır. İtalya’da genel olarak işçiler 1400 ile 1750 Euro arasında bir gelir elde ederler.

İtalya’da Mesai Saatleri Nasıldır?

Resmi anlamda bir anlaşma olmamasına rağmen, işverenler çalışanları koruma amacıyla belirli çalışmalar yapmaktadır ve böylece ülke genelinde bir uzlaşı sağlanmıştır. İtalya’da uygulanan çalışma saatleri literatüre siesta olarak girmiştir. Siesta, yani öğlen aralarında dinlenme saatleri genel olarak üç saat sürmektedir. Siesta süresi zarfında çalışanlar hiç bir işlem gerçekleştirmezler ve hiç bir işyeri bu süre esnasında hizmet vermezler. Siesta esnasında girdiğiniz dükkândan illaki geri çevrilirsiniz. Öğlen aralarının uzun olması nedeniyle 08:00 da başlayan mesai 19:00’ da bitmektedir. İtalya’da çalışanlar, ortalama 6 saat çalışmaktadırlar. Siesta uygulamasından asla ödün verilmez ve bu da İtalya’da iş yönetiminde insan psikolojisine verdikleri önemi göstermektedir. İtalya siesta sistemini uygulama nedenlerinden biride, çok sıcak bir iklime sahip olması ve insanların gün içinde dinlenme ihtiyacı duymasıdır.

İtalya’da Çalışma Alanları Nelerdir?

İtalya’da çalışmak ve yaşamak isteyenler için ülke, geçmişten günümüze gelen imparatorluk tarihi, anıtları, eşsiz binaları, sokakları, sanatın her alanına sahip özgün ve tanınmış eserleri ile farklı bir mimari yapıya sahiptir. İtalya’da yemek yelpazesi oldukça geniştir ve insanları çok sıcakkanlı ve hoşgörülüdür. İtalya, dünyanın en önemli sektörlerinden bazılarına öncülük ederken, bazılarına da büyük başarılar elde etmiştir. Dünyanın sekizinci büyük ekonomisine sahiptir. İtalya’da, ekonomik krizlerden etkilenmiş ve genç İtalyanlar Kanada, Amerika, Avusturya gibi Avrupa’nın farklı ülkelerine hiç etmişlerdir. İtalya’da her ne kadar gençler göç etse de hâlâ büyük istihdam sağlayan sektörleri bulunmaktadır. Ülkede istihdam sağlayan sektörler, makina, giyim, motorlu taşıtlar, kimya alanlarda büyük iş imkânları sağlamaktadır. İtalya’da eğitim ve kariyer yapmak isteyen kişiler için dünya çapında bilim, edebiyat, müzik, sanat, hukuk, tıp ve matematik alanında uluslararası tanınırlığa sahip bir ülkedir. Ülkede, halkın büyük çoğunluğu İngilizce bilmemektedir. İtalya asgari ücret dışında merak edilenleri de yorum ekleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here