Ana sayfa ANASAYFA İngiltere’nin İşsizlik Oranı, Son Yılların En Düşük Seviyesini Gördü!

İngiltere’nin İşsizlik Oranı, Son Yılların En Düşük Seviyesini Gördü!

249
0

İngiltere iş gücü piyasası 2019 başında sıkı kalırken, İngiltere’nin AB’den çıkışı üzerine endişelere rağmen işsizlik oranı son 44 yılın en düşük seviyesini gördü ve ücret enflasyonu, ekonomik krizden bu yana görülen en hızlı tempoda artış gösterdi.

İşsizlik oranı Ocak ayına kadar olan üç aylık süre zarfında, beklenmedik bir şekilde, 1975 Ocak ayından bu yana görülmüş en düşük seviye olan %3.9’a düştü. İş gücüne katılan insan sayısı ise, 2015’ten beri yaşanan en yüksek artış ile 222.000’e çıktı.

Primler harici ortalama kazançlar, 10 yıl önce yaşanan mali krizden beri en hızlı tempoda yükselmeye devam etti. Ocak ayına kadar ki üç aylık dönemde %3.4’de yükselme yaşadı. Bu oran, %3,2 olan artış tahminlerinin de üzerinde gerçekleşti.

Sürpriz bir şekilde yayın zamanından 12 dakika önce yapılan bu veri açıklamaları, 29 Mart tarih öncesinde Brexit’in belirsiz bir süreç içinde olduğu bir zamanda, sterlin üzerinde pek hareket göstermedi.

İngiltere’nin AB’den çıkışı etrafındaki belirsizlik bulutuna bakılırsa, güçlü iş gücü piyasası verileri ile Perşembe gün ki faiz oranı kararlarını duyururken İngiltere Bankası’nın para politikasını değiştirmeyeceğine ilişkin beklentilerin sarsılması pek mümkün değil gibi görünüyor.

Londra’da Pantheon Macroeconomics’in kıdemli İngiltere ekonomisti Samuel Tombs, Twitter aracılığı ile yaptığı açıklamada, “hızlı iş artışları ve ücret büyümesi, oran artırımı için gerekli olmaya devam ediyor,” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here