Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Fransa Asgari Ücret

Fransa Asgari Ücret

189
0
2020 Euro Tahminleri
2020 Euro Tahminleri

Fransa asgari ücret tutarı 2019 yılında 1.522 Euro olarak belirlenmiştir. Fransa’da 17 yaşının altında olan ve 6 aydan daha az çalışma tecrübesine sahip olanlar asgari ücretin %80 ‘inden yararlanabilir. 17 yaşını doldurup 18 yaşına kadar asgari ücretin %90’ ını almaktadırlar. Fransa aylık 1000 Euro’nun üstünde asgari ücret ödeyen Avrupa ülkelerinden birisidir. Fransa’da işsizlik oranı %9.3 olarak belirlenmiştir. Fransa’da 1.7 milyon civarında kişi asgari ücretle geçinmektedir. Fransa’da haftalık çalışma süresi 35 saat olmasına rağmen asgari ücret oldukça iyidir. Fransa’da asgari ücret yılda iki defa ocak ve temmuz aylarında yapılmaktadır, fakat istatistiklere bakıldığında en fazla zam oranı ocak ayında yapılmıştır. Fransa, Avrupa ülkeleri arasında halkına sunduğu imkânlar açısından sayılı ülkeler arasındadır.

Fransa’da Ekonomik Durum

Sanayide ve tarım da ileri düzeydedir, ticaret alanında da önemli gelişmeler göstermektedir. Fransa’nın ikliminin tarım için elverişli olması, geniş tarım arazilerinin bulunması sebebiyle, tarım bakımından verimli olup, tarım sektöründe tarım ürünlerini en fazla ihraç eden ülkelerden biridir. Fransa’da asgari ücret miktarı yüksektir fakat bazı şehirleri oldukça pahalıdır. Paris bunların başında gelir.

Fransa’da Sosyal Haklar

Fransa, Akdeniz ve Manş denizi ile çevrili bir ülkedir, İngiltere, Almanya ve İspanya’ ya yakın bir ülkedir. Fransa, Avrupa’nın en batısında yer alması, ticaret açısından önemli merkezlere yakınlığı, ekonomisini olumlu yönde etkilemiştir. Fransa, verimli topraklara sahip olması sebebiyle tarımda da ileri giden bir ülkedir. Fransa diğer Avrupa ülkelerine göre daha esnek çalışma saatlerine sahiptir. Düşük gelirli ailelere kira yardımı ve ek yardım yapılmaktadır. Fransa gelişmiş bir ekonomiye sahiptir. Çalışanların ortalama maaş seviyeleri oldukça iyidir ve aynı şekilde çalışanların haklarını savunması için birçok sendika bulunur. Fransa’da çalışmaya kararı verdiyseniz çok doğru bir karar vermişsiniz demektir. Fransa’ da çocuk ve aile yardımları oldukça önemlidir. Çocuk sahibi olan aileler, çocukların eğitim ve çeşitli masrafları için devletten yardım alırlar. Bu yardımlardan evlat edinen kişilerde yararlanmaktadır. Okul öncesi çocuklar için de bakıcı yardımı verilmektedir. Fransa, halkına sunduğu sosyal hizmetler yönünden ileri düzeydedir. Çin asgari ücret yazımız da burdan okuyabilirsiniz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here