Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Fed, yabancı bankalar için kuralları sıkılaştıracak

Fed, yabancı bankalar için kuralları sıkılaştıracak

309
0

Fed, yabancı bankaların ABD’deki şubeleri için kuralları sıkılaştırmayı değerlendiriyor. Öte yandan Avrupa ülkeleri, kendi bankalarına ABD’deki rakiplerinden daha yüksek standartlar uygulandığından şikayet ediyor.

ABD Merkez Bankası (Fed), yabancı bankaların ABD’deki şubeleri için daha sıkı kurallar uygulamayı değerlendiriyor.

Bir süredir bazı yasal boşlukların denizaşırı bankalara varlıklarını ABD’nin en sıkı bankacılık kurallarından koruma imkanı verdiği eleştirilerine maruz kalan Fed, yeni düzenleme bu boşlukları kapatmayı amaçlıyor.

Konuya yakın üç kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre değerlendirilen değişiklikler Deutsche Bank, Credit Suisse Group AG ve UBS Group AG gibi bankalara yönelik bir darbe olabilir. Bu bankalar yıllardır New York şubeleri aracılığıyla şirket kredileri gibi milyarlarca dolar değerinde varlık taşıyorlar.

Fed’in yapacağı olası düzenleme değişiklikleri hakkında nihai karar henüz verilmedi. Ancak devreye alınmaları halinde bu değişiklikler zaten Avrupa bankalarının yerel ABD bankalarına kıyasla daha sıkı kurallara tabi olduğundan şikayet eden Avrupalı düzenleyici kurumların şikayetlerini artırabilir.

Kaynaklar olası değişikliklerin, Fed’in önümüzdeki haftalarda açıklayacağı denizaşırı bankalara yönelik kurallarda düzenleme yapan daha kapsamlı paketin bir parçası olarak değerlendirildiğini söylediler.

Fed yapmayı değerlendirdiği değişiklikleri önce bankacılık sektörünün görüşüne açacak ve gelecek tepkilere bakacak.

Yabancı bankaların ABD’deki şubelerini ilgilendiren değişiklikler arasında şubelerin kısa vadeli yükümlülüklerini karşılık olarak daha kaliteli varlıklar tutması bulunuyor.

Fed verilerine göre, yabancı bankaların ABD’deki şubelerinde geçen yıl Haziran ayı itibariyle 1.6 trilyon dolardan fazla aktif bulunuyordu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here