Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Euro Yorum

Euro Yorum

137
0

Özellikle bu hafta içinde Suriye ile alakalı ABD’li yetkilerin yapmış olduğu açıklamalar sonrasında Türk Lirasında değer kayıpları meydana geldi. Bu değer kayıplarının en önemli belirtisi Euro/TL paritesinin 6.40’ların üzerinde görülmesidir. Birçok uzmana göre paritede 6.35 noktası direnç olarak kabul edilmektedir. Bu noktadaki uzun süreli bekleyişler Euro’nun TL paritesini hızlandıracak gibi gözüküyor.

EURO FİYATI NASIL BELİRLENİR?

Öncelikle şunu belirtelim ki Euro sadece tek bir ülkeye ait para birimi değildir. Euro, Avrupa Birliği’nin ortak para birimidir. Doğal olarak Euro fiyatı belirlenirken de diğer para birimlerine göre çok daha fazla değişken söz konusudur. Euro ile ilgili yorum yapmak ve analiz yaparak tahminde bulunmak diğer döviz kurlarına göre çok daha zordur. Bunu yaparken de Avrupa birliği içindeki tüm ülkelerin siyasi-politik ve ekonomik durumlarını takip etmek gerekir. Bunu yapabilmenin zorluğu ortada, bu sebeple yatırımcıların gözü daha çok Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalarda ve anlık yayınladıkları verilerdedir.

Bilindiği üzere Avrupa merkez Bankası’nın başkanı 2011 yılından beri Mario Draghi’dir. Bundan dolayı tabir yerinde ise yatırımcıların ve finansal çevrelerin dikkati Maria’nın attığı adımlarda, yaptığı açıklamalarda ve almış olduğu kararlardadır. O yüzden daha yerinde analizler ve yorumlar yapabilmek için Avrupa merkez Bankası’nın ekonomik takvimini sürekli gözden geçirmeli ve yapılan açıklamaları güncel olarak takip etmeliyiz. Ancak bu şekilde Euro ile ilgili kısa vadeli de olsa doğru tahminlerde bulunmak mümkün olabilir.

EURO ARTAR MI?

Euro yorum ve euro artar mı soruların cevabını verebilmek için Euro’nun dolar karşısında kazandığı değere de bakmak gerekir. Euro-TL paritesinin, Dolar-TL paritesinden çok daha kararlı ve istikrarlı bir yapıya sahip olduğu ortadadır. Bu veri de Euro’nun Dolara göre daha fazla değer kazandığının kanıtı olabilir.

Türk Lirasını değerlendirdiğimizde ise son 3 yıldır büyük oranda değer kaybettiği görülebiliyor. Sadece Euro ve Dolara göre değil diğer ülke para birimlerine göre de büyük oranda değer kaybediyor. Her ne kadar bazı yetkililer tarafından Türk Lirası’nın değer kaybetmediği Dolar’ın ve Euro’nun değer kazandığı söylense de bu açıklamaların günü kurtarmaya yönelik söylemler olduğu ortadadır. Euro değer kazanıyor ama bunun yanında Türk Lirası değer kaybediyor. Sonuç olarak kur farkı çift yönlü olarak artıyor, bunu unutmamak gerekir.   Siyasal ya politik açıdan baktığımızda ise Almanya ve Fransa ile yaşadığımız gerilimler ve krizler sebebiyle yabancı yatırımcılar Türkiye’yi yatırım için güvenli bir yer olarak görmüyor. Sonuç olarak Avrupa Birliği’nden Türkiye aleyhinde yapılacak her türlü olumsuz yorum, Euro’nun artışına sebep olacaktır ve böyle gerilimler devam ettiği sürece Euro’nun yükselişi de sürekli devam edecektir . sterlin hakkında yazdığımız yazıyı da burdan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here