Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER ECB öncesi Euro geriliyor Dolar Yükseliyor.

ECB öncesi Euro geriliyor Dolar Yükseliyor.

247
0

Hafta başında düşüş yaşayan ABD Dolar Endeksi bugün 96,0 seviyesinden %0,40 primle 96,50’ye yükseldi ve dolar majör paraların tamamı karşısında değer kazanıyor. Ancak gelişen ülke paralarındaki hiç iç açıcı değil.

EUR/USD hem dolardaki yükseliş hem de ECB öncesi Almanya ve Euro Bölgesi PMI verilerinin son yılların en düşük seviyesine gelmesi i ile 1,14’ten 1,1330’a düştü
GBP/USD 1,3095’ten 1,3025’e AUD/USD ise 0,7170’ten 0,7090’a geriledi. USD/JPYdün 110,0 seviyesi üzerine yükselmesinin ardından bugün tekrar 110,0’a doğru yükselişe geçti Frank ve Kanada doları da dolar karşısında düşüşte.

Doların gelişen ülke paraları karşısındaki fiyatlamasına baktığımızda;

Polonya zlotisi, Çek korunası, Tayland bahtı, Meksika pesosu, Güney Kore wonu ve Güney Afrika randı dolar karşısında gerilerken TL, ruble, Endonezya rupisi ve Hindistan rupisi ise yükselişte.

Dün 5,27 seviyesine gerileyen USD/TRY kuru bugün 5,2570’e gerileyerek Ocak ayı içindeki kazançlarını sildi, kur son saatte %0,10 düşüşle 5,2750 yakınında fiyatlanıyor.
Günün devamında Avrupa Merkez Bankası’nın yılın ilk toplantısı gerçekleşecek, faiz değişiminin beklenmediği toplantıda gerek bilge ekonomisi gerekse küresel risklere bakış yakından izlenecek. Daha önce yılın 2. yarısını yarısını işaret eden ECB’nin faiz artışına dair mesajları ise fiyatlamalarda belirleyici olacak. Fed’in küresel riskler nedeniyle bu yıl 2 faiz artışında dahi zorlanacağını düşünen piyasalar ECB’nin de Eylül öncesinde faiz artışına gitmesine çok olasılık vermiyor. Beklentileri destekleyecek güvercin açıklamalar euroda düşüş, gelişen ülke paralaında ise yükseliş yaratabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here