Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Dünyanın En Değerli Para Birimleri

Dünyanın En Değerli Para Birimleri

136
0

Dünyanın En Değerli Para Birimleri Nelerdir ? Dünyanın En Değerli Para Birimleri’ni açıklamadan önce paraya değer kazandıran 3 parametreye bakmak gerekir. Birincisi para biriminin küresel finansal çevredeki işlem hacmi, ikincisi para biriminin diğer ülke para birimleri ile olan paritesi, üçüncü parametre ise para biriminin rezerv para birimi olarak piyasalarda kullanılıp kullanılmamasıdır. İşlem hacmi olarak en yaygın döviz cinsi ABD Doları olarak karşımıza çıkıyor. ABD dolarının yanında Euro, İngiliz sterlini ve Japon yeni de piyasalarda büyük işlem hacmine sahip olan diğer para birimleridir. Bunlara ek olarak IMF’nin Çin ile yaptığı anlaşmalar sonrasında küresel finansal çevreye giren Çin Yuanı da işlem hacmi açısından küresel piyasada yaygın olarak kullanılacağa benziyor.

Bildiğimiz gibi ülkelerin ekonomi ve finansal çevresinde gerçekleşen gelişmeler ve ticaret savaşları ülkelerin milli para birimlerini doğrudan etkiliyor. Özellikle de Doğu ve Batı bloğu arasında yaşanan gelişmeler para birimlerinde dalgalı bir seyir izlenmesine sebep oluyor. Dünya ekonomisine baktığımızda ise ticarette ve borsada en çok kullanılan para birimleri olarak; Euro, Dolar, İngiliz sterlini, Japon yeni yanında İsviçre frankı, Avustralya doları ve Kanada dolarını da son yıllarda sıkça görmeye başladık. Forex piyasasında da en çok işlem gören para birimi nedir? diye sorarsanız tabiki de ABD Dolarıdır, sonrasında ise Euro yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak para biriminin değerli olması ile işlem hacmi çok yakından ilgili değildir. Dünyanın en değerli para birimlerini açıkladığımızda bunu göreceksiniz. Para birimlerinin birbirine göre değerini ölçebilmek ve karşılaştırabilmek için ülke para birimlerinin ABD Doları karşısındaki değeri kullanılıyor. Sıralama B2Press tarafından her sene belirleniyor.

Değerli 10 Para Birimi

  1. Kuveyt Dinarı= 3,30 ABD Doları
  2. Bahreyn Dinarı= 2,65 ABD Doları
  3. Umman Riyali= 2,60 ABD Doları
  4. Ürdün Dinarı= 1,40 ABD Doları
  5. İngiliz Sterlini = 1,52 ABD Doları
  6. Cayman Adaları Doları= 1,22 ABD Doları
  7. Euro= 1,12 ABD Doları
  8. İsviçre Frangı= 1,02 ABD Doları
  9. ABD Doları
  10. Kanada Doları: 0,80 ABD Doları

Dünyanın En Değerli Para Birimleri Nelerdir? Listeyi incelediğimizde ilk 4 sırada Orta Doğu’daki Arap ülkeleri yer almaktadır. Para birimleri Dolar ve Euro kadar dünya genelinde yaygın değildir. Özellikle bu ülkelerde bulunan yüksek orandaki petrol rezervi ve ekonomik refah seviyesi bunu sağlamaktadır. Ayrıca ülke para birimleri de ABD Doları’na sabitlenmiş bir şekilde işlem görmektedir. Hatta bu ülkelerin para birimi değerleri o kadar yüksektir ki devletler yarım ve çeyrek oranında para birimleri banknotları basılmıştır. Türk lirasına baktığımızda ise Dünyada para birimi değeri olarak 195. sırada olduğunu görüyoruz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here