Ana sayfa ANASAYFA Dünya Ticaret Örgütü Büyüme Tahminini Son 3 Yıllın En Alt Seviyesine Düşürdü!!

Dünya Ticaret Örgütü Büyüme Tahminini Son 3 Yıllın En Alt Seviyesine Düşürdü!!

308
0

Dünya Ticaret Örgütü yayınladığı bir raporda ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşları ve ekonomilerdeki durağanlaşma nedeniyle bu yıl küresel ticarette büyüme tahminini 3 yılın en alt seviyesine düşürdü. 

Dünya Ticaret Örgütü, ticarette ek gümrük vergileri, ekonomik büyümelerde durağanlaşma, finansal piyasalardaki volatilite ve gelişmiş piyasalarda sıkılaşan parasal koşulların ticaret üzerinde büyük baskılar oluşturduğuna vurgu yaptı. Raporda, “Küresel ticaret, geçen yıl artan ticaret gerilimleri ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle beklenenden daha yavaş büyüme göstermesinin ardından 2019 ve 2020 yıllarında sert rüzgarla karşı karşıya kalmaya devam edecek.” denildi. 

Kuruma göre bu sene küresel ticarette büyüme hacmi 2018’deki % 3 oranından %2.6’ya gerileyecek. DTÖ Eylül’deki raporunda ticaret hacminin bu yıl %3.7 artacağını öngörmüştü. Küresel ticaret hacmindeki artışın 2020’de yeniden % 3 seviyesine yükselebileceği, bunun ticaret gerilimlerinin azalmasına bağlı olduğu ifade edildi.

DTÖ Başkanı Roberto Azevedo “Ticaret savaşları artarak devam ederken kimse bu tablo karşısında şaşırmamalı. Acil olarak bu gerilimleri çözmeli ve küresel ticarette pozitif bir yola odaklanmalıyız” yorumunu yaptı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here