Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Doları Etki Eden Faktörler

Doları Etki Eden Faktörler

353
0

Dolari etki eden faktörler nelerdir ? Dolar insanların en fazla alım satımını yaptığı ve döviz piyasasının temel taşı olan para birimlerinden biridir. Bu para biriminin son derece çalkantılı bir seyir izlemesi biraz yatırımcısını korkutsa da uzun vadeli bir yatırımda dolar genel anlamda kazandıran bir para birimi olmuştur. Diğer birçok yabancı paraya göre daha fazla yükselen ve düşen dolar genelde siyasi olaylardan çok fazla etkilenmektedir. Ancak bunun yanında doların durumuna etki eden birden fazla faktör sayılabilir. Bunlar:

  • Faiz oranları
  • Enflasyon oranları
  • Siyasi ve politik gelişmeler
  • Uluslararası ilişkiler

Dolara en fazla etki eden faktörler arasındadır.

Faiz Oranları Doları Nasıl Etkiler?

Dolari etki eden faktörler nelerdir ? Faiz oranları dolar ile doğru orantıya sahip olan bir faktördür. Özellikle FED faiz oranlarını arttırma kararı alacağı yönünde açıklamalar yaptığı zaman dolarda da önemli yükselmelerin meydana geldiği söylenebilir. Faiz oranlarının düşürülmesi de doların değerini düşüren bir etkendir. Bu nedenle dolar yatırımcılarının FED açıklamalarını, yerel merkez bankasının açıklamalarını yakından takip etmesi önerilmektedir.

Enflasyon Oranlarının Dolara Etkisi

Enflasyon oranlarının dolar üzerindeki etkisi yadsınamayacak kadar fazladır. Enflasyon en kısa tanımı ile üretilen bir malın fiyatının yurt dışına göre daha yüksek bir hale gelmesidir. Bu da ithal malların daha fazla değer gördüğü anlamına gelmektedir. Enflasyon oranlarındaki artış ise dolardaki bir artış olarak yorumlanabilmektedir. Enflasyon oranları ne kadar aşağı çekilirse ve düşerse dolarda da o derecede düşme oluşacaktır.

Siyasi Ve Politik Olayların Doları Etkilemesi

Doları çok fazla etkileyen siyasi gelişmeler de son derece önemli olan faktörlerdir. Özellikle ülke içerisindeki siyasi istikrarsızlıklar doların yükselmesine neden olmaktadır. Bunun yanında yurt dışına yapılan savaş çağrıları, operasyonlar, ülkeler arasındaki sert söz düelloları en fazla doları etkileyen faktörler arasında kendini gösteriyor.

Uluslararası İlişkilerde Yaşanan Gerginlikler

Doların yükselmesine neden olan faktörlerden biri de uluslararası alanda yaşanan gerginlik durumlarıdır. Özellikle ABD ile sürekli olarak gerginlik yaşanması doların bir anda en yüksek seviyeyi görmesine neden olabiliyor. Bu nedenle dolar yatırımcılarının mümkün olduğunca bu detaylara dikkat etmesi gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here