Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Dolar Düşer Mi ?

Dolar Düşer Mi ?

95
0

Dolar Düşer Mi ? Yatırım dünyasında yaşanan gelişmeler sonrasında insanların dikkati direkt olarak dolara çevrildi. Suriye’ye yapılan operasyonlar ve ABD ile anlaşma içerisine girilmesi doların bir süredir düşme göstermesine neden oldu. Yaşanan bu düşmeler de dolar yatırımcılarının kendini geri çekmesine ve piyasaları daha dikkatle takip etmesini gerekli hale getirdi. Dolar düşer mi gibi soruların ortaya atılmasına ve yatırım konusunda tereddüt edilmesine neden oldu denilebilir. Dolarda yaşanan düşmeler ilerleyen zamanlarda devam eder mi etmez mi bu tam kestirilemeyen bir durum denilebilir. Ancak yatırımcılar ABD’nin tavırlarına göre dolar yatırımcılarının yatırımlarını daha dikkatli yapması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Dolarda yaşanan düşme yakın bir zamanda tam tersi bir durum da alabilir.

Doların Düşmesine Neden Olan Güncel Olaylar

Bir süre önce başlatılan Suriye operasyonları sonrasında yükselme gösteren dolar ABD ile masaya oturulması ve kısa süreli olarak yapılan anlaşma neticesinde hızla düşmeye başladı. Son günlerde düşük bir seviyede yol alan dolar birçok farklı nedene bağlı olarak yeniden yükselme gösterebilir. Yapılan anlaşmaya bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti, ABD’ye 120 saatlik bir süre tanıyarak bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesi açıklamasını yapmıştı. Kararlaştırılan 120 saatlik süre ise 22 Ekim’de son buluyor. Bu tarihte dolar açısından son derece kritik bir gün denilebilir. Çünkü ABD eğer anlaşmaya bağlı kalmaz ve terör örgütlerini bölgeden temizlemez ise Türkiye operasyonlara kaldığı yerden devam kararı alacağını açıkladı.

Doların Düşmesinde Ülkenin Durumu

Doların düşer mi ? Dolar Yükselir Mi ? neden olan birçok farklı faktör sıralanabilir. Bu faktörlerden birisi de Türkiye’de ki enflasyon oranlarıdır. Bu oranların düşmesine bağlı olarak doların da düşmesi anlamına gelmektedir. Merkez bankasının faizleri geri çekmesi, işsizlik oranının azaltılması ve uluslararası alanda ilişkilerin yumuşaması direkt olarak Türkiye’de doların daha düşük seviyelerde olmasını sağlayacaktır. Bu faktörler tek tek incelendiğinde oldukça önemli sonuçları olduğu görülebilir. Dolar çok fazla dalgalandığı için yatırımcıların tüm bu faktörleri incelemesi gerekiyor. Güncel siyasi ve ekonomik olayları takip etmek ve özellikle de ABD ilişkilerini sürekli olarak izlemek dolar yatırımı açısından önem arz ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here