Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Çin Asgari Ücret Ne Kadar

Çin Asgari Ücret Ne Kadar

218
0

Çin Asgari Ücret

Çin Asgari Ücret Ticari anlamda dünyanın en güçlü ülkelerinden önde gelenlerden olan Çin, özellikle son 10 yıldır istikrarlı bir şekilde kalkınma hızını arttırıyor. Dünyanın en büyük ihracatçılarından birisi olan ülke, tarım sektöründe oldukça fazla ilerleme kaydetmiştir. Bunlarla birlikte dış yatırım açısından da diğer ülkeler tarafından daha çok ilgi gören bir ülke olmaya başlamıştır. 2001 yılında Dünya Ticaret Örgütüne girdikten sonra dış pazara kolaylıkla açılmıştır ve bu durum ülkenin ekonomik kalkınmasına oldukça avantaj sağlamıştır. Dış ülkelere petrol, kimyasal ürünler, bitkisel yağlar, elektronik aletler ve daha birçok alanlara satış gerçekleştirdiği için ve her alanda işinin en iyisini yaptığı için her ülke için bir pazarlama görevi görmektedir.

Çin Yaşam Standartları

Turizm açısından ve geliştirdikleri teknolojik aletler açısından ülkede refah düzeyi oldukça yüksektir. Eğitim seviyesi dış ülkelere göre daha fazla ve en çok beyin göçü alan ülkelerdendir. Ülkedeki çalışma yaşamı kolaylıkları ve karşılığında alınan ücret diğer ülkelere göre oldukça tatmin edicidir. Özellikle teknolojik alanda büyük bir ilerleme kaydeden Çin, hem araba ticaretinde hem telefon ve teknolojik aletlerin ticaretinde diğer ülkelere oranla daha fazla istihdam sağlamaktadır. Serbest ticaret bölgelerinin kurulması da Çin hükümetinin diğer ülkelere açılmasını sağlamıştır. Çin’deki üretim sisteminin temel ilkesi herkesten yeteneğine göre, herkese çalışmasına göre şeklindeki sosyalist ilkedir.

Çin’de Asgari Ücret Nasıl?

Çin’in iç ticaretlerinden büyük bir kısmı gıda ürünleri ve hizmetlerinden oluşmaktadır. Çin’de asgari ücretler şehirlerin seviyelerine göre değişim göstermektedir. Eyaletlere göre kişi başına düşen gelir ve tüketim seviyesi değişiyor. Çin’de asgari ücret Shangay’da tam olarak 2300 RMB olarak hesaplanmıştır. Bu ücret 347 dolar gibi bir miktara tekabül etmektedir. Bu eyalet istihdam seviyesinin en yüksek olduğu bir eyalet olduğu için çalışma gücü ilk sırada olan bir eyalettir. En düşük asgari ücret ise Müslüman nüfusun fazla olduğu Qinghai eyaletinde verilmektedir. Asgari ücret tutarı 1270 RMB yani dolar olarak karşılığı 191 dolardır. Son yıllara bakış asgari ücretlerde yine %10’luk bir zam olmuştur. Her yıl değişim göstermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here