Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Cari Oran 

Cari Oran 

187
0

Cari oran, muhasebe üzerinde dönen varlıklar ile kısa vadeli kaynaklar arasında bulunan orantıdır. Cari oran, kısa vadeli borçların ödemesini saptamak ve işletmenin net sermayesini öğrenmek amacı ile kullanılır. Cari oran hesaplaması yapılırken dönen varlıklar kısa vadeli borçlara bölünür ve çıkan sonuç cari olan olur. Yani; Cari oran= Dönen Varlıklar/Kısa Vadeli Borçlar.

Formülü oldukça basit fakat işletmelere büyük avantaj sağlayan hatta işletmenin durumunu tamamı ile ortaya koyan bir hesaplamadır. Çünkü işletmenin genel borçlarını ortaya koyarak ne durumda olduğunu gösterir. Cari oranın her zaman 1’den fazla olması beklenir. Eğer çıkan sonuç 1’in altındaysa işletme kısa vadeli borçlarını dönen varlıkları ile ödeyemeyecek durumda demektir.

Dönen Varlık Kısa Vadeli Borçtan Fazla Olmalı

Her ne kadar işletmeye göre oran farklılık gösterse de dönen varlıklar kısa vadeli borçlara göre 2 kat fazla olmalıdır. Cari oranda mantık şu şekildedir; eğer 2’den büyükse işletmenin kısa vadeli borçlarını ödemeye durumu vardır fakat cari 2’den küçükse işletmenin kısa vadeli borçlarını ödeyecek durumu yok demektir.

Cari 1’e eşitse sermaye değeri sıfır demektir, cari oran 1’den küçükse sermaye değeri negatif demektir. Cari oran değeri 1’den büyükse sermaye değeri pozitif demektir. Her ne kadar karmaşık görünse de işletmenin içinde bulununca oldukça basit bir mantıktır. Cari oran miktarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunların her biri az ya da çok miktarda cari oranı belirlemede yardımcıdır.

Cari Oranı Etkileyen Faktörler

Dönen varlıkların içeriği, işletmenin satış kuralları, işletmenin devir hızı, senetli ve senetsiz alacaklar işletmenin cari miktarını etkilemektedir. Dönen varlıklar içerisinde kısa sürede nakde çevrilecek olan varlıklar cari oranı olumlu yönde etkilerken uzun sürede nakde dönüşecek varlıklar cari oranı olumsuz etkiler. Peşin parayla satış yapan bir işletme kredili satış yapan bir firmaya göre daha az cari oran elde eder. Bu da işletmenin satış kurallarını içerir. Senetli çalışan firmalar da senetsiz çalışan firmalara göre daha avantajlıdır çünkü senet elbet bir gün paraya çevrilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here