Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Bulgaristan Asgari Ücret Ne Kadar

Bulgaristan Asgari Ücret Ne Kadar

408
0

Bulgaristan Asgari Ücret

Bulgaristan asgari ücret ,oldukça zengin ve geniş bir tarihe sahip bir ülkedir. Başkenti Sofya olan ülke diğer Avrupa ülkelerine göre turistik açıdan çok popüler değildir ama kliseleri, doğası gereği güzel bir ülkedir. Ülke topraklarında gül, sebze, tütün, üzüm, buğday, ayçiçeği, pancar ve mısır gibi gıdaların ticareti yapılmaktadır. İhracat alanında bu ürünler açısından oldukça fazla ilerleme kaydetmiştir. Okuma ve yazma oranı diğer balkan ülkelerine göre fazladır. Tarımsal ürünlerin satışı dışında madencilikte de büyük ilerleme kaydeden ülkenin 3 bölgede maden ocakları vardır. Çinko, kurşun ve demir çıkarak ülke genellikle bu madenleri iç tüketiminde kullanmaktadır.

Bulgaristan’da Yaşam Standartları

Bulgaristan oldukça yüksek oranda tarım alanına sahiptir. Ve ülkedeki çoğu insan tarım alanlarında çalışmaktadır.  Ülkede yaşam standartları gayet uygundur. Vergiler diğer ülkelere kıyasla daha düşüktür ve bürokratik kolaylıklar ile iş dünyasının dikkatini epeyce çekmiştir. Ülkede tekstil, ayakkabı, demir-çelik, makineler ve aksamı ve mineral yakıt gibi birçok şeyin ihracatı yapılmaktadır. Bulgaristan ekonomisi piyasa şartlarına göre işleyen, dış alımlara ve satımlara açık, özel sektörde orta seviyede ilerlemiş, az sayıda da stratejik bir devlet işletmesi olan bir ekonomiyi savunmaktadır. Dünya Bankası da Bulgaristan’ı üst orta gelirli bir ülke olarak aksetmektedir. Tarımcılık ve gıda alanında birçok gelişme kaydeden ülke vatandaşları geçimlerinin çoğunu bu alanlardan karşılamaktadır. Sosyal haklar konusunda da birçok değerli imkânları bulunmaktadır.

Bulgaristan’da Asgari Ücret Fiyatları

Avrupa İstatistik Kurumu verilerine göre AB ülkeleri arasında en düşük asgari ücretin Bulgaristan’da olduğu verilerine ulaşılmıştır. Ülkede asgari ücret 560 leva yani 286 Euro gibi bir miktara tekabül etmektedir. Bazı ülkelerde asgari ücretler çalışanların isteklerin doğrultusunda azaltılıp arttırılmaktadır. Ama Bulgaristan’da idari kollar asgari ücret fiyatına karar veriler ve kendi içlerinde oylama yaptıktan sonra kabul aşamasına girerler. Ülkedeki ekonomide konuşulan önemli konuların başında çalışan ücretlerinin ve gelirlerinin tüketim ürünlerindeki artışın üzerinde artması gösterilmektedir.  Yani gelirler bir çalışana verilen asgari tutardan daha fazla gelmeye başlamıştır ve bu da ülke vatandaşları tarafından geriye dönük sıkıntılar çıkarmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here