Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER BONO&FX-TCMB’nin Faiz Kararı Sonrası Dolar/TL 5.35 Civarında Seyretti

BONO&FX-TCMB’nin Faiz Kararı Sonrası Dolar/TL 5.35 Civarında Seyretti

306
0

ANKARA, 21 Ocak (Reuters) – Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen hafta PPK toplantısında faizleri sabit tutması ve ileriye dönük bir indirim sinyalinden sonra seyir yönünü aşağı çeviren dolar/TL’de bugün de 5.35 civarında sakin seyir izlendi.

Bu hafta Japonya ve Avrupa merkez bankaları faiz açıklamları ve Davos zirvesi takip ediliyor. Jeopolitik gelişmeler ve lokal veri gündemi de piyasalarda takip edilmeye devam ediliyor. Geçen günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik ekonomik tehdit içerikli konuşmalarıyla 1 Kasım’dan beri ilk kez 5.5450 seviyesinde devam etmişti.

Türkiye ve ABD liderlerinin telefon görüşmelerinin ardından iki ülke ilişkilerinde yönelik olumlu hava gözlemlendi, gelişmekte olan ülke para birimleri genelindeki olumlu hava ve TCMB’nin faiz kararı sonrası iyimserlikle dolar/TL 5.35 civarına düştü.

Dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah güne başladığı 5.3350 seviyesinden gün içinde 5.3560’a kadar yükselse de, yükseliş kalıcı olmadı. Dolar/TL saat 1647’de 5.3335/5.3359 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte sepet bazında TL 5.6960/5.6994, euro/TL ise 6.0583/6.0631 seviyesinde işlem görüyor.

Küresel piyasalarda Çin ekonomisindeki büyüme içinde oluşu, ABD Çin ticaret gelişmeleri, ABD faiz artış hızı ve Brexit süreci takip edilmeye devam ediliyor.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin ekonomisi dördüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.4 ile beklentilere paralel büyüdü. Bu seviye en son küresel finansal kriz süresince 2009 başında görülmüştü. Çin’de sanayi üretimi Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.7 yükselirken, perakende satışlar yüzde 8.2 yükseldi.

Çin ekonomisi 2018’de yüzde 6.6 ile 28 yılın en zayıf büyümesini kaydetti ancak piyasalar bu verilere hafif tepki verdi.

ABD TÜRKİYE İLİŞKİLERİ İZLENİYOR

ABD’nin Suriye’den askeri birliklerini çekme sürecinde Ankara ve Washington’un Suriye’deki Kürt gruplar konusunda nasıl bir yol izleyeceğine dair görüş ayrılıkları iki ülkeyi Fırat’ın doğusunda bir güvenli bölge oluşturulmasına dair müzakerelere taşıdı.

Ankara güvenli bölgenin güvenliğinde Türk ordusunun ve istihbaratının rol oynamasını, bölgede yerel yönetimlerin kurulmasını, ABD’nin sürece lojistik ve maddi destek sağlamasını talep ederken; bu bölgede PYD/YPG unsurlarının herhangi bir süreçte rol oynamasına kesin bir şekilde karşı çıkıyor. piyasalarda da yakından takip edilirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump ile dün yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’nin Suriye’de Menbiç bölgesinde güvenliği vakit kaybetmeden devralamaya hazır olduğunu ilettiğini açıkladı. piyasasında ise geçen hafta TL’deki değer kazancına paralel getirilerde aşağı hareket gözlendi. Geçtiğimiz haftaya yüzde 16.60 seviyesinden başlayan 10 yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 15.92, valörde son işlemde yüzde 16.06 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik getiri ve valörde son işlemler yüzde 15.95 seviyesinden gerçekleşti.

Haftaya yüzde 19.02 seviyesinden başlayan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 18.22 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 15.95 oldu.BONO&FX-TCMB’nin faiz kararı sonrası iyimserliğin sürdüğü dolar/TL 5.35 civarında dar bantta seyretti Yorum Ekle

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here