Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Başa Baş Noktası Nedir ?

Başa Baş Noktası Nedir ?

103
0

Başabaş noktası, herhangi bir piyasa ya da sektörde tüm yapılan harcamaların toplam gelir ile eşit olması anlamına gelir. Bir işin başlangıç aşamasında kar da yoktur, zarar da yoktur. Böyle bir durumda kar edebilmek için başabaş noktasının bir adım ötesine geçmek gerekir. Başabaş noktasında hesaplama yapılırken formül şu şekildedir; Başabaş noktası=Hazır Giderler / (Birim satış fiyatı-Birim değişken gider).

Bu formülde söylenen hazır giderler satılan ürünün sayısına bakılmaksızın yönetim, sigorta, kira, vergi ve eleman maaşı gibi giderleri kapsar. Değişken giderler faturalar, satılan ürünün kazancı, ekstra masraflar gibi giderleri kapsar. Birim satış fiyatı ise bilindiği üzere 1 adet üründen kazanılan tutardır. Formül hesaplanırken de sigorta gibi hazır giderler değişken gıdaların ürünün birim satış fiyatından çıkarılmış sonucuna bölünmesi ile hesaplanır.

Başabaş Noktasını Hesaplama Formülü

Başabaş noktası hesaplanırken kar edilen satış fiyatı ve satıştaki değişken tutarın ürün birim fiyatının arasında bulunan farka bölünmesi sayesinde bulunur. Bir kere hesap yaptıktan sonra gerisi kolaylıkla gelmektedir. Başabaş noktası sayesinde yapılan üretimde üretim giderlerinin ürün adet sayısına bölünmesi ile bulunur.

Başabaş noktası bir işletmenin ne düzeyde ilerlediğini gösteren en basit yöntemdir. Bu işlemi normal denklem ile yapmak da mümkündür Excel üzerinden yapmak da mümkündür. Excel üzerinden hesaplama yaparken de yukarıdaki değerlerin her birini programa girmek gerekir ve sonuç olarak yazılı veri ve grafik görülebilir.

İşletmeye Avantaj Sağlıyor

Başabaş noktası pek çok işletmeye kar edebilmek için ne kadar ürün satmaları gerektiği konusunda önemli bilgiler vermektedir. Çünkü başabaş noktası kazanılan gelir ile harcanan giderlerin orantısı ile yapılan bir işlemdir. Elbette ara etkenleri de işleme dâhil etmek gerekir. Küçük büyük fark etmeden her türlü işletme ve her sektör başabaş noktası ile çalıştırdığı iş yerinin ilerleme durumu hakkında kesin bilgiler edinmiş olur.

Sık sık yapılacak bir işlemse ve net bir bilgi elde edilmek isteniyorsa Excel üzerinden başabaş noktasını hesaplamak daha mantıklı olacaktır. Çünkü Excel programında yanılma payı bulunmaz ve kişilere en doğru bilgiyi verir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here