Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER Azerbaycan Asgari Ücret

Azerbaycan Asgari Ücret

270
0

Azerbaycan Asgari Ücret

Azerbaycan asgari ücret , 26 yıldır bağımsız bir devlet olarak yer almaktadır. Hazar denizi kıyısında bulunan şehir, resmi dil olarak Türkçe kökenli Azerbaycan dilini konuşmaktadır. Azerbaycan doğal güzellikleri ve çok sayıda tarihi yapıya sahip olmasıyla tanınmaktadır. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşten sonra ulusal para birimin değer kaybettiği Azerbaycan’da gelir kaybı yaşansa da krizin etkileri, hükümetin ekonomik faaliyetleriyle oldukça fazla ilerleme kaydedilip önlem alınmıştır. Türkiye de ülke ekonomisine katkıda bulunan ülkelerin başında gelmektedir. Türkiye ile dilinden kültürüne, yemek tarzlarından tarihine kadar birçok benzerlikleri vardır. Ve bu yurtdışı seyahatlerinin Azerbaycan’a yapılmasını daha da mümkün kılmaktadır. Çünkü Türk vatandaşlarının çoğu Azerbaycan’ı kendi ülkesinden farksız ve kardeş şehir gördüğü için yaşam koşullarının benzerliğinden dolayı ilgiyi daha çok çeker.

Azerbaycan’da Yaşam Standartları

Azerbaycan ekonomik açıdan değerlendirildiğinde para birimi olarak TL’den daha güçlü bir paraya sahip gözüküyor. Ancak aslında alım gücü olarak aynı seviyede sahip olduğu için ülkede yaşamayı tercih edenler Türkiye’deki yaşam şartları ile aynı durumda kalacaklardır. Ülkenin jeopolitik konumu her ne kadar küçük ülke grubuna girse de devlet politikası olarak ekonomide girişimciler desteklemeye oldukça fazla önem verilmektedir. Türkiye de yatırım yapmaya oldukça müsait bir ülke olduğu için Azerbaycan’dan birçok yatırımcıyla iş ortaklığı yapmaktadır. Ekonomisi hızla büyümekte olan ülke de gelir kaynakları, ülkenin sürekli olarak desteklediği iş adamlarının yaptıkları ihracat ve doğal kaynaklardan oluşmaktadır.

Azerbaycan’da Asgari Ücret Fiyatları Para birimi olarak Manat’ı kullanan ülke 10 milyon nüfusa sahiptir. Son yıllarda ekonomik durumu oldukça gelişmekte olan ve giderek daha da gelişen Azerbaycan’da Türk para birimine göre daha fazla bir değer vardır. 2018 yılı itibari ile asgari ücret tutarı 650 Azerbaycan manatı olarak kararlaştırılmıştır. Türk lirasında 2000 tl gibi bir miktara tekabül etmektedir. Ülkede yerleşim gibi kira masrafları 200 manat civarı bir tutardır. Türkiye ile yaşam standartları hemen hemen denk düşmektedir. Yaşam koşulları düşünüldüğünde ulaşım, yakıt ve gıda masrafları oldukça uygundur ve bu da insanların geçimini sağlamasında oldukça kolaydır

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here