Ana sayfa ANASAYFA AVRUPA BORSALARI BUGÜN TOPARLAMA GÖSTERDİ FAKAT EURO SAKİN SEYİRDE DEVAM ETTİ!

AVRUPA BORSALARI BUGÜN TOPARLAMA GÖSTERDİ FAKAT EURO SAKİN SEYİRDE DEVAM ETTİ!

193
0

Ticaret savaşlarının küresel büyümeyi negatif etkileyeceği kaygısı ile geçen hafta sert satışların yaşandığı piyasalarda bugün Avrupa pozitif ayrışıyor. Asya borsası bugün düşüş yaşarken Avrupa borsası DAX öncülüğünde toparlanma gösteriyor.

Bugün Avrupa kanadında açıklanan verilere baktığımızda;

Euro Bölgesi sanayi üretimi Mart’ta aylık %-0,3 ile beklenti dahilinde gelirken yıllık bazda %-0,6 ile beklentiden az gerileme gösterdi ZEW Hissiyatı Nisan ayındaki %4,5 artışın ardından Mayıs’ta %1,6 gerileme gösterdi.

Bölgenin en güçlü ekonomisi olan Almanya’da ZEW Mevcut Koşullar Endeksi Mayıs’ta %5,5 seviyesinden %8,2’ye yükseldi. 2018 Mayıs’ta 87,4 olan endeksteki gerileme ekonomiye dair risklerin yüksek olduğunu gösteriyor. Yatırımcı nabzını ölçen alt endeks ZEW ise Mayıs’ta -2,1 ile zayıf seyrini korudu.

Euro fiyatlaması ise son haftada sakinliğini koruyor. Dolar karşısında 26 Nisan’da 1,1115 seviyesine gerileyen euro, bu hafta 1,12 tabanını koruyor.

Geçen hafta TL’de yaşanan sert kayıpla 7,03’e yükselen EUR/TRY  bu hafta en yüksek 6,90 seviyesini görmesinin ardından bugün negatif bölgede fiyatlanıyor. Kur son saatte 6,76’ya gerileyerek gün içi en düşük seviyeyi görmesinin ardından 6,80 yakınında işlem görüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here