Ana sayfa ANASAYFA Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

437
0

Almanya’da Asgari Ücret Ve Yaşam Koşulları

Almanya kuzey ve orda Avrupa’da bulunan Avrupa’nın üretim başkenti olarak bilinen teknolojisi yüksek bir ülkedir. Teknolojide ve üretimde adını tüm dünyaya duyurmuş olan Almanya’da son güncelleme ile asgari ücret 1498 Euro olarak belirtilmiştir. Almanya’da da asgari ücret sistemi ülkemizdeki gibi aylık olarak belirlenmiştir. Saatlik ve yarı zamanlı çalışanlar için ise belirlenen minimum miktar saat başına 8,82 Euro olarak belirlenmiştir. Fakat Almanya’da asgari ücretle çalışan sayısı ülkenin çok küçük bir kısmını kapsamaktadır. Genel olarak gelir ortalaması yüksek bir ülke olan Almanya’da aylık ortalama net maaşlar 2400-3000 Euro arasında değişmektedir.

Asgari ücret ile Almanya’da yaşanılabilir mi?

Almanya üretim açısından kendi kendine fazlası ile yetebilen bir ülke olduğundan kullanılan para biriminin değer kaybetmesi Alman vatandaşları fazla etkilemiyor diye bilinir. Ancak tabi ki yaşam standartları yüksek bir ülke olduğundan harcamaların boyutu da aynı doğrultuda değişir. Ülkemizde büyük şehirlerde yaşamak ile kırsalda yaşamak arasındaki maddi farklılıklar Almanya’da da geçerli görünüyor. Asgari ücretle çalışan biri Münih gibi şehirlerde daha kısıtlı olanaklar ile yaşarken kırsal kesimlerde daha rahat edebiliyor. Kişi asgari ücret kazandığı halde şehir hayatı sürmek istiyorsa Dortmund,  Berlin gibi şehirlerde yaşamayı tercih edebilir.

Berlin öğrenci hayatı için en iyi şehirler sıralamasında dünya çapında ilk 16 ya girmiş bir şehirdir. Bu şehirde asgari ücretle ortalama bir hayat yaşayan kişi, eğer bakmakla yükümlü olduğu birileri yoksa birikim yapma fırsatı bile bulabilir.

Almanya’da vergi sistemi alışılagelmişten farklı olduğundan, maaş durumu biraz da kişinin kendi durumuna bağlıdır. Çalışan iş başvurularında işverenle brüt bir maaş üzerinden anlaşır ve vergilerini kendi öder. Bekâr ve çocuksuz birinin evli ve iki çocuklu birine oranla verdiği vergi çok daha fazladır. Almanya kurallarına göre evli ve çocuk sahibi insanların sorumlulukları fazla olduğundan vergi ile gelire daha fazla kısıtlama getirilmez.

Almanya’da Asgari Ücret ile Yaşayanların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Almanya’da en çok harcama genelde ev kirasına yapılır. Küçük ve dar evler genelde 800 ile 1000 Euro arasında değişir. Bu nedenle sadece tek kişi çalışıyor ve ek olarak bir yerde gelir alınmıyorsa kiralara dikkat etmek gerekir. Temizlik ürünleri ve elektronik ürünler ülkede üretim hacmine dâhil olduğundan çok masraflı değildir fakat yemek içme durumu için aynı şey söylenemez. Ülkede market alışverişi ve restoranlar en pahalı ve masraflı durumlar olarak nitelendirilir. Bu nedenle mümkün olduğunca dikkatli olunup, restoran alışkanlıkları değiştirilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here