Ana sayfa ANASAYFA ABD Dolar Endeksi Son Bir Ayın En Yüksek Seviyesinde!

ABD Dolar Endeksi Son Bir Ayın En Yüksek Seviyesinde!

144
0

2019 yılı içinde en düşük seviyeyi 95,0 ile 10 Ocak’ta gören ABD Dolar Endeksi, Şubat ayına 95,57 seviyesinde başladı ve aylık bazda üst üste 3 ay yükseliş yaşadı.

26 Nisan’da 98,35 seviyesine çıkarak 16 Mayıs 2018 sonrası en yüksek seviyeyi gören endeks, Mayıs ayında en düşük 97,0 seviyesini gördü.

Geçen hafta ABD ve Çin arasındaki yaptırımların tekrarlanması ve hisselerden tahvillere yönelim ile tekrar yükselişe geçen endeks, yeni haftaya 98,0 seviyesinde başladı. Dün hafif gerilemenin ardından bugün 98,15’e çıkarak 26 Nisan sonrası kayıplarını sildi.

ABD’de Mayıs ayı içinde açıklanan en önemli verilere baktığımızda;

Tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve saatlik ücretler beklentileri aştı, ancak bu dönemde geçici işe alımların etkisi yüksek olduğu için veri çok etki sağlayamadı. Konut ve inşaat sektöründe son ayda yükseliş yaşanırken fabrika siparişleri, ADP özel sektör istihdam ve hizmet PMI beklentileri aştı. Üretim ve devamlılığın en önemli göstergelerinden olan ISM imalat veISM imalat dışı PMI ise beklenti altında kalırken ÜFE ve TÜFE ise istenen artışı gösteremedi.

Önemli ekonomilerdeki yavaşlamaya karşın ABD’nin pozitif ayrışması ve risk iştahındaki azalma doların son haftada güçlenmesini sağlarken DXY de ay başındaki kayıplarını sildi.

Haftanın 2. İşlem gününde dolar, önemli paralardan euro karşısında 1,1140’a sterlin karşısında 1,2685’e ve Japon yeni karşısında da 110,50’ye yükselirken gelişen ülke paraları karşısında da yükselişini koruyor.

DXY’de 98,50 seviyesi en yakın direnç olarak izleniyor ve yarınki FOMC toplantı tutanaklarının endeksin fiyatlamasında etkili olması bekleniyor.

Piyasaların Fed’den bu yıl için faiz indirimi beklentisi hala güncel, ancak yetkilerden bu yıl faiz değişiminin olmaması yönünden açıklamalar geliyor ve yarınki tutanaklarda bu yönde sinyallerin olmaması doları destekleyebilir. Ancak ABD ve Çin arasındaki tarifeler ise orta- uzun vadede en önemli risk olarak izleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here