Ana sayfa ANASAYFA ABD ÇİN’E UYGULADIĞI VERDİ ORANINI %25 OLARAK AÇIKLADI!!!

ABD ÇİN’E UYGULADIĞI VERDİ ORANINI %25 OLARAK AÇIKLADI!!!

267
0

ABD Başkanı Trump, Pazar günü twitterdan yaptığı açıklamada Çin’i müzakere sürecindeki taahhütlere uymamakla suçlamış ve ertelenen vergi uygulamasının Cuma günü başlayacağını açıklamıştı. ABD yetkilileri ise, Çin heyetinin Perşembe günü ABD’ye geleceğini ve müzakerelerin devam edeceğini açıklamıştı.

ABD bugün Çin menşeli ürünlere uyguladığı %10 oranındaki vergiyi %25’e yükselterek 200 milyar dolar ek yaptırım kararı aldı. Başkan Trump, Çin üst düzey yetkilileri ile görüşme olacağını belirtirken ek vergi uygulamasının 2020’de ABD ekonomisine 100 milyar dolar katkı sağlayabileceğini belirtti.

Haftanın devamında Çin ve ABD yetkililerinin yapacağı görüşmelerde bir anlaşmaya varılmaması ve Çin’in ABD yaptırımına karşılık vermesi durumunda ticaret savaşları kaygılarının artması ile küresel satış dalgası derinleşebilir. Sürpriz bir karar ile anlaşmaya varılması durumunda ise büyüme önündeki en büyük engel olan ticaret savaşları endişesinin azalması piyasalarda rahatlama sağlayabilir. Belirsizliğin yüksek olduğu görüşmelerde gözler yarınki toplantıda…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here