Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER 2020’de Dolar Ne Olur?

2020’de Dolar Ne Olur?

389
0

2020’de Dolar Ne Olur? Dolar kuru dalgalı bir şekilde devam ederken dolara yatırım yapmak isteyen ya da dolar yatırımı olan kişiler yılbaşından sonra doların ne durumda olacağı konusunda merak içerisinde. Merkez Bankası 2019 yılının Ekim ayında yapmış olduğu açıklamalara göre dolar kurunun yılbaşından sonra 2020 yılında daha da yükseleceği belirleniyor. Dolar kurunun  belirlenmesinde Merkez Bankası, Yeni Ekonomi Programı (YEP) VW Fitch birlikte çeşitli anketler düzenleyerek ve ülke ekonomisinin durumunu inceleyerek yeni yılın dolar fiyatlarını belirlemeye çalışıyor.

2019 yılında dolar 6 TL idi fakat yıl sonuna doğru doların 6.05 TL olacağı bekleniyor. Yapılan anketlere ve çalışmalara göre ise 2020 yılının son aylarında dolar kurunun 6.41 TL olacağı bekleniyor. Yatırımcıların pek çoğu bu duruma üzülürken elinde hazır doları olan kişiler dolarını bozdurmak için 2020 yılını sabırsızlıkla bekliyor. 2021 yılında ise doların 6.75 TL civarında olacağı bekleniyor. Yani her geçen gün dolar fiyatları yükselecek gibi görünüyor. 2020’de Dolar Ne Olur?

2020’de Dolar Ne Olur? Doların Yükselmesi Neleri Etkiliyor?

  • Doların yükselmesi pek çok sektörü olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Halkın alım gücü azaldığı için birçok sektör bu durumdan olumsuz etkileniyordu. Çünkü satışlar düşüyor, ürünlere olan talep azalıyor ve dolayısıyla para kazanmak daha zor oluyor. Doların yükselmesi ile birlikte Türk Lirasının değeri azalıyor hatta 2019 yılında dolar kurumda görülen aşırı artış ile pek çok inşaat sektörü yapımı durdurdu çünkü malzemelerin fiyatı yükseldi ve müteahhitlerin malzemeleri karşılayacak durumu kalmadı.

Doların yükselmesi dövize bağlı olan otomobil, yakıt, petrol, doğalgaz, elektronik eşyalar, tekstil ürünleri ve mobilya gibi eşyaların da fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. İnsanların sürekli tükettiği meyve, sebze ve et ürünlerine de doların yükselmesine bağlı olarak zam geliyor. Fakat dolar yükseldiği zaman enflasyon değeri de artış gösteriyor ve dolayısıyla asgari ücretlere dolara endeksli olarak zam geliyor.

Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar her ne kadar yüksek konumdaki bireylerin kararı ile yükselse de bu yükselişi biraz da vatandaşlar tetikliyor. Vatandaşların sürekli olarak dolara yatırım yapması haliyle doları yükseltiyor. 2020’de Dolar Artar Mı Düşer Mi Yazımızı da burdan okuyabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here