Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER 2020 yılında dolar artar mı? 

2020 yılında dolar artar mı? 

977
0
Dolar Almak İçin En Uygun Zaman
Dolar Almak İçin En Uygun Zaman

2020 yılında dolar artar mı?

2019 yılı için finansal tahminler dolar endeksi için işlem Aralığının 99 ila 94.55 arasında olacağı yönündeydi ve doğruluğu kanıtlandı. Ancak, şimdi herkes 2020’de ki finansal tahminleri bekliyor. Dolar yükselecek mi, yoksa düşecek mi?  ABD doları için tahminler bankadan bankaya ve aydan aya değişir. Bu içerikte ABD doları tahminindeki genel eğilime nasıl etkileyebileceğine bakacağız.

COVID 19 yakalanma sayılarının tüm dünyada artan bir grafikte devam etmesi ekonomileri olumsuz yönde etkiliyor.

ABD doları (USD) çok değişken bir grafikte ilerliyor. COVİD -19 salgını ve ABD borsalarındaki belirsizlik, ABD dolarının Şubat ayı ortasında ulaşılan en yüksek seviyelerden % 3’ün üzerinde düşüş gösterdi. Ancak ABD son zamanlardaki hükümet açıklamalarına yanıt olarak diğer para birimlerine göre artış kaydetti.

Çoğu banka ABD dolarının diğer para birimlerine göre 2020 yılını güçlü bir şekilde sonlandırmasını bekliyor. Ancak, önümüzdeki haftalarda ABD doları hareketlerini ve banka tahminlerini etkileyebilecek birçok etki var. Şimdi bu etkilere göz atalım;

 • Politika

ABD siyasetinin şu anda ABD doları üzerinde büyük bir etkisi var. Bazıları Cumhurbaşkanı Donald Trump’ın seçim öncesi vaatlerini yerine getiremeyeceğine inanıyor. Siyasette daha fazla belirsizlik, yatırımcıların dolar satacağı anlamına gelir, çünkü doların düşüşe geçme ihtimali daha yüksektir.

 • İthalat ve İhracat

ABD dünyanın en büyük ithalatçılarından biridir. İthalat ihracattan daha büyük olduğunda ABD doları yükselir, çünkü daha müreffeh bir ekonomiye işaret eder. Olumsuz bir şekilde, ABD ve Çin Nisan 2018’den beri bir ticaret savaşı başlattı. Bu, ABD dolarını diğer para birimlerine göre değişken hale getirebilir.

Dolar Ne Olur?

Koronavirüs pandemisinden gelen belirsizlik para piyasalarındaki oynamaları arttırmaktadır. Genellikle, USD, CHF ve JPY gibi güvenli liman para birimleri muhtemelen daha yükseltecektir. . Ancak, AUD, NZD, CAD ve ZAR döviz kurları gibi emtia para birimleri düşüşe geçecektir.

Birçok banka tahminleri, ABD’nin 2019’da şaşırtıcı derecede güçlü olduğunu gösterdi. Bankalar, bu ABD trendini yansıtmak için sıklıkla ABD döviz çiftlerini (diğer döviz kurlarına karşı USD) ayarlamak zorunda kalmıştır.

ABD dolarının mevcut tahmin seviyelerinde güçlü kalmasının en olası 4 nedenini inceleyelim:

 • ABD ekonomisi yükseliyor, ABD siyasi riskleri hafifliyor ve Federal Rezerv (merkez bankası) faiz oranlarını artırarak ABD Doları’nı destekliyor.
 • ABD dışındaki ülkelerde ekonomik büyüme yavaşlıyor ve enflasyon yavaş şekilde ve kademeli olarak artıyor. Bu da ABD dışındaki faiz oranlarının düşürülmesi ihtimalini artırıyor.
 • Çin’in ekonomik olarak büyümesi beklenenin aksine yavaşladı, Çin ticaretini azaltıyor ve ABD ithalatına olan talebi düşürüyor.

Uzman Yorumları Nasıl Takip Edilmeli?

Uzman yorumlarının nasıl takip edileceğinden önce, yatırım parametrelerini takip edeceğiniz bir siteden anlık ileti almaya başlayın.  Koronavirüs sebebi ile anlık dalgalanmalar ile ilgili de kendinizi güvene almış olursunuz.  Dolar, altın fiyatları bugün ne oldu? Dolar, altın fiyatları yarın ne olacak? Sorularınıza akıllı telefon desteği ile hızlı çözüm sunan web sitelerinden birine kayıt olun.  

Etkili bir uzman (yatırım uzmanı) takipçi sayısı ve yorumları ile dikkatinizi çekecektir.  Ve elbette geçmiş yıllarda yaptığı yorumları doğrulanmış olması uzmanı takip etmeniz konusunda ikinci referanstır.  İki farklı uzmanı takip etmeniz karşılaştırmalı olarak gözlemleyerek doğru kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

Uzman değerlendirmelerinde kesinlikle güçlü ve zayıf noktalar devreye girer, konu yatırımınız ise uzman incelemesini doğru yaparak doğru tahminler yapan kişileri takip etmek zaman yönetiminden yatırımınızın korunmasına birçok konuda size artı değer katacaktır. 

Dolar Yükselir Mi? Dolar Düşer Mi?

ABD ekonomisi dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir. ABD’deki olayların diğer tüm para birimlerini önemli ölçüde etkilemesinin nedeni budur. Genellikle dolar yükseldiğinde diğer anapara birimleri düşüşe geçer yâda durgunlaşır.  Dolar düştüğünde, kendi para biriminiz güçlenir. Ancak, bu her zaman böyle değildir.

Örneğin, 2018’de dolar güçlendi ve Avustralya Doları’nın yıl boyunca önemli ölçüde düştüğünü gözlemledik. Bunun olmasının başka nedenleri vardı.

ABD ekonomisi güçlendiğinde ABD doları yükselir. Koronavirüs pandemisinden gelen belirsizlik ve korkulara yanıt olarak bir hükümet teşvik paketi ekonomiyi canlandırabilir. Ama ne zaman?

Bankalar, ABD trendlerini yansıtmak için sıklıkla ABD döviz çiftlerini (diğer döviz kurlarına karşı USD) ayarlamak zorunda kalmıştır. Diğer döviz çiftlerine göre USD banka tahminlerine göz atalım.

 • GBP – USD Tahmini

İngiltere Euro bölgesinden çıkışını (Brexit) aktif olarak yönettiği için bankalar Pound Sterlin’in 2020’de güçlenmesini bekliyor.

 • AUD- USD Tahmini

Büyük bankalar Aussie’nin 2020’de güçleneceği konusunda hemfikir! Çoğu analist AUDUSD’nin 2019’un sonundaki 65 sentten 70 sente doğru çıkmasını bekliyor.

 • EUR – USD Tahmini

Büyük bankalar Euro’nun 2020’de daha yüksek bir trend izleyeceğine katılıyorlar. Çoğu banka analisti EUR USD döviz çiftinin kademeli olarak 1,1500’e yükselmesini bekliyor.

 • NZD- USD Tahmini

Banka analistleri, Yeni Zelanda Doları’nın gelecek yıl baskı altına girmeye devam edeceği konusunda hemfikir! Çoğu banka NZDUSD’nin mevcut zayıf seviyelerden 0,5000’e düşmesini bekliyor.

 • JPY-USD Tahmini

2019’da Japon Yeni, bankalardan beklenenden daha zayıf seyirde hareket etti. Ancak, çoğu banka USD JPY’nin 2020’nin sonuna kadar daha da zayıflayacağına inanıyor.

Dolar Yorumları Yaparken Nelere Dikkat Ediliyor?

Dolar yorumları bazı parametreler dikkate alınarak tahmin ediliyor.  Aslında tüm döviz ve yatırım kalemlerinde aynıdır? Aşağıda birkaç başlık bir fikir oluşturmanıza yardımcı olacaktır. 

 • Ülkenizdeki dolara karşı olan ARZ-TALEP
 • ENFLASYON
 • CARİ HESAP AÇIĞI
 • KAMU BORÇLARI
 • EKONOMİ ve SİYASET  

Ekonomik Veriler Nasıl Değerlendirilir?

Elbette ilk ve en önemlisi siyaset ve politikadır. Bu konuya aşağıda daha geniş yer vereceğiz. 

Eğer bir ülkede örneğin ülkemizde dolar alımı artarsa, arz talep ilişkisine bağlı olarak doların değeri artacaktır. Ülkede yüksek enflasyon oranı hâkimse, bir ürünün üretiminin o ülkede pahalıya mal olacağı ve farklı ülkelerde daha az bir maliyete mal olacağı için dolar artışı söz konusu olacaktır. 

Bir ülke o ülkeye yatırım yapmak için daha yüksek faiz oranları sağlıyorsa, diğer ülkelerden daha fazla kişi o ülkeye yatırım yapacaktır. Bu, o ülkede yabancı para girişlerinin döviz rezervlerimizde artışa ve döviz kurunun artmasına ve dolayısıyla artmasına neden olur.

Ülkenin ithalatının ihracatı aştığı zaman, döviz rezervlerinde azalmaya neden olur ve döviz kurunun düşmesine neden olur.

Eğer bir ülkenin kamu borcu yüksekse, yatırımcılar borca dayalı ekonomiye yatırım yapmakla daha az ilgilenirler, bu da döviz kurunu yani dolar vb artırmak için iyi bir gösterge değildir.

Bir portföyün yatırımlarının çoğunu elinde tuttuğu para biriminin döviz kuru, portföyün gerçek getirisini belirler. Azalan döviz kuru, herhangi bir getiriden elde edilen gelir ve sermaye kazanımlarının satın alma gücünü açıkça düşürmektedir. Ayrıca, döviz kuru faiz oranları, enflasyon ve hatta iç menkul kıymetlerden elde edilen sermaye kazançları gibi diğer gelir faktörlerini de etkilemektedir. Döviz kurları, en deneyimli iktisatçıları bile serbest bırakan sayısız karmaşık faktör tarafından belirlenirken, yatırımcıların yine de parasal değerlerin ve döviz kurlarının yatırımlarının geri dönüş oranında nasıl önemli bir rol oynadıkları konusunda bazı anlayışları olmalıdır.

Politik Gelişmeler Nasıl Etkiler?

Bu güçlere bakmadan önce, döviz kuru hareketlerinin bir ülkenin diğer ülkelerle olan ticaret ilişkilerini nasıl etkilediğini belirlemeliyiz. Daha yüksek değerli bir para birimi, bir ülkenin ithalatını daha ucuz ve dış pazarlarda ihracatını daha pahalı hale getirir. Daha düşük değerli bir para birimi, bir ülkenin ithalatını daha pahalı ve ihracatını dış pazarlarda daha az pahalı hale getirir. Daha yüksek bir döviz kurunun ülkenin ticaret dengesini kötüleştirmesi beklenirken, daha düşük bir döviz kurunun onu iyileştirmesi beklenebilir.

Evet, bir ülkenin ekonomisini yönetmede kilit rol oynayan hükümettir. Faiz oranları ve enflasyon gibi faktörlerin yanı sıra döviz kuru, ülkenin göreceli ekonomik sağlık düzeyinin en önemli belirleyicilerinden biridir. Döviz kurları, ülkenin her serbest piyasa ekonomisi için kritik önem taşıyan bir ülkenin ticaret seviyesinde hayati bir rol oynar. Bu nedenle döviz kurları en çok izlenen, analiz edilen ve hükümet tarafından manipüle edilen ekonomik önlemler arasındadır.

En basit mantıkla, örneğin bir devlet başkanı halkına güven vermiyorsa dolar muhtemelen çok hızlı yükselişe geçecektir. Çünkü ekonomiyi, siyaseti yöneteceğine güvenmeyen bir ülke yurtdışına da olumlu bir mesaj vermemektedir. 

Dolar Endeksi Nedir?

Yukarda sizlere USD ve diğer para birimleri hakkında 2020 tahminlerini verdik. ABD dolar endeksi, diğer para birimlerine göre değerinin ölçülmesi için kullanılan bir terimdir. 

Dolar endeksi hesaplama ne şekilde yapılır? Amerikan Doları’nın yüksek ticaret hacmine sahip olduğu 6 para biriminin geometrik ortalaması hesaplanarak yapılmaktadır. Bu para birimlerinin geometrik ortalamasının dolara karşı olan değeri Amerikan Dolar Endeksi olarak karşımıza çıkar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here