Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER 2020 Euro Tahminleri

2020 Euro Tahminleri

44
0
2020 Euro Tahminleri
2020 Euro Tahminleri

2020 Euro Tahminleri

Euro ülkemiz ve Dünya Devletleri için önemli bir para birimidir. Birçok ülke bu para birimini kullanmaktadır. Aynı zamanda ülkemizin de; dış ticaret, enflasyon, ihracat, ithalat gibi hareketler Euro üzerinden gerçekleşir. Bu sebepten Euro’nun anlık ve gelecekteki hareketleri dünya açısından çok önemli olan bir para birimidir.bizler sizler için 2020 Euro Tahminleri ‘ni ortaya koyduk.

Euro’nun fiyat hareketleri; Avrupa ülkeleri arasındaki siyasi ve politik hareketlenmeler, dünyadaki savaşlar, anlaşmalar, küresel krizler, enflasyon, tedirginlikler, Merkez Bankası, arz talep ilişkisi gibi birçok olaydan etkilenir. Zaman, zaman Euro’daki hareketlenmeler dünya ekonomisinin dengesini bozup, ülkelerin enflasyon hareketlenmesine neden olmaktadır.

 Geçtiğimiz 2019 yılında Türk lirası birçok para birimi karşısında değer kaybetmiştir. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar uzun süre devam ettiğinden dolayı Türk lirası değer kaybetmeye de devam etmiştir. Bu yüzden Euro’nun gelecekteki durumu merak konusu olmuştur. 2019 yılında Euro da zaman zaman anlık düşmeler olsa da, yıl içerisinde yükselişine devam etmiştir. 2019 yılı döviz senesi olmuş olup Türk lirası ise değer kaybetmiştir. Euro bu yıl içerisinde düzenli olarak artış gösterip yatırımcısının yüzünü güldürmüştür. Bu fiyat hareketleri yatırımcıyı sevindirmiştir. Euro’ ya yatırım yapanlar jkar üstüne kar elde edip paralarını iyi bir şekilde değerlendirmişlerdir. Fakat bu durum enflasyonu yükseltip fiyatlarda artışlara sebep olmuştur.

Ülke olarak tarımda, gıdada, tekstilde, hayvancılıkta ve birçok alanda maddi sıkıntılar yaşanmıştır. Ülkemizde gerçekleşen yüksek enflasyon işsizlik, düşük asgari ücret, fiyatlardaki artış sebebiyle vatandaş ekonomik olarak yıpranmıştır. Bundan dolayı insanlar çareyi dövize ve altına yatırım yapmakta bulmuştur. 2019 yılında Euro 8 TL seviyesine kadar ulaşmıştır. Fakat daha sonra gerçekleşen bazı olaylar döviz kurunda düşüşlere sebep olmuştur. Özellikle; Rahip Brunson olayları, TCMB’ nın faiz kararı sonrası Euro’da ve dolarda düşüşler olmuştur.

2020’de EURO NE OLUR?

2020 yılının başlarında ki siyasal ve jeopolitik olayların gündemde olması Euro’nun Türk Lirası karşısında değer kazanmasını sağlayıp yükselişini devam ettiriyor. Euro’nun 2019’ dan bu yana yükseliş hareketine devam etmesi 2020 yılı içinde beklentiler arasında. Uzmanlara göre 2020 yılında Euro’nun 10.77 TL olacağı ve %26.44 artış yaşayacağı tahmin ediliyor. 2020 Ocak ayının başından bu yana kadar Euro en düşük 6,5121, en yüksek 6,684 TL değer kazanmıştır. Ocak ayının ortasında 6,561 TL kadar olmuştur. Euro’nun ilerleyen zamanlardaki durumu hakkında net bir şey söylemek yanlıştır. Euro’ya yatırım yapacak olanların döviz fiyat hareketlerini iyi analiz edip takip etmelerinde fayda vardır.