Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER 2020’de Dolar Artar mı Düşer mi?

2020’de Dolar Artar mı Düşer mi?

429
0

2020 Dolar Ne Olur ? Geçtiğimiz som iki yılda dolar kurları çok dengesiz bir şekilde artış gösterdi. Bu durumdan pek çok yatırımcı olumsuz etkilenirken bazı yatırımcılar bu durumdan kendilerine kâr payı çıkardı. Büyük bir ekonomik krizinin eşiğinden dönerken vatandaşlar 2020 yılına hazırlık yapıyor. Hem yatırım yapmak isteyenlerin hem de hali hazırdaki yatırımlarını bozdurmak isteyen kişilerin en büyük merak konusu önümüzdeki sene doların ne olacağı konusunda. Pek çok sektör doların çıkmasını hayal ederken bazı sektörler doların düşmesini ümit ediyor.

Merkez Bankası, Fitch ve Yeni Ekonomi Piyasası her sene olduğu gibi bu sene de 2020 yılı için dolar tahminleri yürütmeye devam ediyor. Buna yönelik piyasa durumları inceleniyor ve çeşitli anketler yapılıyor. Yapılan çalışmalara göre 2020 yılında doların bir nebze daha yükseleceği bekleniyor. Şu an 6TL’yi gören dolar 2020 yılının başlarında 6.05 TL değerini ve yıl sonuna doğru 6.41 TL değerini görecek gibi düşünülüyor. Yılbaşı gelmeden net cevap vermek yanlış olur diye Merkez Bankası Ekim ayında yaptığı açıklamalarda Aralık ayında bu konunun kesinliğe kavuşacağını belirtiyor.

Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar yükselişini etkileyen pek çok farklı etken bulunuyor. FED tarafından verilen kararlar, Avrupa ülkelerinde görülen ekonomik durum, ülkedeki cari açık, dış ticaret piyasası, insanların dolar alması, enflasyon durumu, yurtiçi ya da yurt dışı faiz oranları ve turizm sektörü dolar kurlarını yakından etkiliyor. Ülke ekonomisi doların yükselmesini ya da azalmasını yakından etkiliyor.

Dolar Yükselince Ne Olur?

Dolar yükseldiği zaman insanların hayatında bulunan her sektöre ve ihtiyaç duyduğu her ürüne zam gelir. Otomobil sektörü, tekstil sektörü, petrol sektörü, turizm ve elektronik eşyalara doğrudan zam gelir. Doğal olarak insanların alım gücü azalır ve pek çok sektörde gerileme yaşanır. En basit örneği marketlerde satılan gıdalara, sebze meyveye ve hatta ekmeğe bile zam gelir. Fakat doların yükselmesi asgari ücreti de doğrudan etkiler ve enflasyon oranı yükseleceği için asgari ücretle de yükselme olur. Yatırımcılar da durumdan olumlu etkilenerek dolar yatırımı yapmaya devam eder. 2020 Dolar Ne Olur Yazımızla ilgili yorum yapmayı unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here