Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER 2020 Dolar Kuru Tahmini

2020 Dolar Kuru Tahmini

40
0
Dolar Almak İçin En Uygun Zaman
Dolar Almak İçin En Uygun Zaman

2020 Dolar Kuru Tahmini Dolara yatırım yapacak yatırımcı için daha öncesinde doların yükselişini veya düşüşüne ilişkin doğru tahmin yapmak ve yorumlamak önemlidir. Bunun için doların yıl içerisindeki fiyatlarına etki eden durumları bilmek gerekir. Türkiye’de ve dünyada meydana gelen bazı olaylar doların geleceğini etkilemektedir. Yıl içerisinde ki dolar ve döviz tahminleri tıpkı altında olduğu gibi ülkenin ve dünyanın gerilimlerine, jeopolitik savaşlarına, Ticaret savaşlarına, Merkez Bankası’nın durumuna vb. birçok sebebe bağlı olarak değişebilir. Sağlıklı bir dolar tahmini yapabilmek için gündemi takip etmek ve analiz etmek gerekir. 2020’de Dolar Ne Olur? yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

2019 yılında döviz işlemlerinde yıl içerisinde yatırımcılar dolara yatırım yaparak kar üstüne kar elde etmişti. Bu yıl içerisinde yorumcuların tahmine göre doların düşeceği bekleniyordu. Fakat tam tersi dolar düşmedi. Oldukça yükselerek ülkedeki ekonomik sıkıntıdan bunalıp dolara yatırım yapan vatandaşı sevindirdi. Ülkemizdeki gelir seviyesinin düşmesi enflasyondaki zamlar ve asgari ücretin düşük olması hayatı olumsuz bir şekilde etkiledi. Bu yüzden 2019 yılı içinde genellikle yatırımcı kazanç elde etmek ve daha rahat bir şekilde yaşamak için dolara ve altına yönelik yatırım yaptı. Dolar yatırımcı için bu beklentileri güzel bir şekilde karşıladı. Yatırım yapanların yüzünü güldürdü. Dolar 2019 yılının son günü 5,95 seviyesinde seyredip yılı bu şekilde kapattı.

2020 Dolar Tahmini

2020 Dolar Kuru Tahmini Dolar 2020 yılı için büyük beklenti ile başladı. 2020 yılı için bazı ekonomist ve kurumların önümüzdeki yıl içerisindeki gelişebilecek ülkedeki ve dünyadaki bazı tedirginlik ve olaylara göre dolar tahmininde bulundu. Merkez Bankası, Fitch, YEP, JP Gibi kurumlar 2020 doların ne kadar olabileceği tahmininde bulundular. Örneğin; Merkez Bankası’nın anketine göre 2020 dolar tahmini 6,32 seviyesinde olması tahmin ediliyor. Yeni ekonomi programı YEP ise 2020 yılı sonu için 6,000 TL olabileceğini iddia ediyor. FİTCH kurumunun dolar tahmini ise 2020 yılında 6,60 TL olacağı tahmin ediliyor. JP Morgan Finans kuruluşuna göre ise doların 6,30 TL seviyesinde olması bekleniyor.

    Dolar Ocak ayının ortasına Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı ile birlikte 5,853 seviyesinde olarak ocak ayının en düşük seviyelerini gördü. Yeni yıl içinde en yüksek 5,96 seviyesine ulaştı. Ne kadar ocak ayı tablosu doların düştüğünü göstermiş olsa da, genel olarak ekonomistlerin ortak kararı doların 6,85 civarında olacağı öngörülüyor. Dolara yatırım yapacak olan yatırımcıların doların seyrini ve gündemi takip etmeleri çok önemlidir. Bu sayede 2020 yılı için dolardan beklentilerini karşılayabilirler.