Ana sayfa GÜNLÜK VERİLER 2019 Dolar Tahminleri

2019 Dolar Tahminleri

94
0

2019 Dolar Tahminleri 2018 yılı, küresel çaptaki siyasal belirsizlikler ve FED para politikaları yüzünden dolar için dengesiz bir yıl olmuştu. Bu yüzden dolar için 2019 yılı büyük bir merak konusu olmuştu. Dolar 2019’da Türk lirasına karşı farklı bir tutum sergileyecek gibi duruyordu, kimi yorumlar doların düşeceği kimisi de yükseleceği yönünde idi. Bilindiği üzere dolar, küresel krizlerden ve ekonomik süreçlerden oldukça etkilenen bir para birimidir. Bu yüzden dolar sürprizlerle beraber gelecek deniyordu. Bu belirsizlik yüzünden yatırımcılar dolar konusunda korkuya kapılmıştı aslında. Ekonomistlerin bir kısmı dolar sürpriz yapabilir derken, bir kısmı ise değer kazanacağından bahsediyordu. Ama genel olarak 2019’un dolar açısından dengesiz bir yıl olacağı söyleniyordu. Dengesizlikler FED’in para politikasından kaynaklanıyordu. Türkiye için ise doların Türk Lirası karşısında değer kazanabileceği söyleniyordu, fakat ekonomik göstergeler ışığında doların yükseleceği yönünde kısa vadeli yatırımlar uygun olabilirdi.

Doların 2019 Ocak – Şubat – Mart kuru tahmini 6,71 TL olduğu söyleniyordu. Fakat dolar 5,28 ve 5,52 olarak ilk çeyreği kapattı.

Nisan – Mayıs – Haziran dolar kuru tahmini ise uzmanlara göre 6,6 TL- 6,7 TL arasında olabileceği söyleniyordu, herhangi bir siyasal faaliyet olmazsa daha da yükseleceği tahmin ediliyordu. Ancak dolar 5,66 ve 5,77 ile yılın ikinci çeyreğini kapattı.

Temmuz – Ağustos – Eylül dolar kuru tahmini de uzmanlara göre, doların değer kaybedeceği yönünde idi. 6,4 TL ile 6,5 TL arasında değişeceği söyleniyordu. Dolar yine ters köşe yaparak 5,755 ve 5,659 ile yılın 3. Çeyreğini de tamamladı.

Ekim – Kasım – Aralık aylarında ise yani 2019’un sonuna doğru doların tekrar artacağı söyleniyor. Doların son çeyrekte 6,75 TL bandına kadar yükseleceği öngörülüyor. Dolar Kasım ayına ise 5,788 ile girdi. İlerleyen ayları beraber takip edeceğiz.

Merkez Bankası 2019 ve 2020 Dolar Tahminleri

Merkez Bankası Ekim ayında bir anket yayınlamıştı. Yayınlanan ankete göre yılsonu doların yükseleceğini açıklamıştı. Her yılın son ayında dolarda yükselme olduğunu 2019’da da yükseleceğini duyurdu ve Aralık ayında doların yükselip 6,05’e çıkacağını açıkladı. 2020 yılında ise dolar açısından yükselme olacağını 6,35 TL’ye kadar çıkacağını açıkladı.

Merkez Bankası 2019 Enflasyonu Tahmini

TCMB Başkanı Uysal 2019 için Enflasyonun kısa sürede kalıcı olarak %5’lere düşürmeyi açıkladıklarını söyledi. Enflasyon beklentileri Merkez Bankası’nın tahminlerine göre ithalat faaliyetleri, dış dengeye bağlı mikro finansal görünüm, işgücü, iktisadi faaliyetler sonrasında düşüşe geçecekti. Ancak yıl içerisinde enflasyon oldukça hareketli bir dönem geçirdi diyebiliriz. Artık ihracatçı, ithalatçı, işçi, esnaf, halk biraz rahat bir nefes almak istiyor. Açıklanan rakamlarla gerçek piyasanın örtüşmesini bekliyor.

2019 Yılı Sterlin Tahminleri Yazımızıda Burdan Okuyabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here