Ana sayfa ANASAYFA Tarım Dışı İstihdam Verisi Nedir ? Neden Önemlidir

Tarım Dışı İstihdam Verisi Nedir ? Neden Önemlidir

266
0


Tarım dışı istihdam verisi piyasaları en çok etkilyen ve takip edilen verilen arasında yerini alır. Peki hakkında oldukça soru aldığım Tarım dışı istihdam veris nedir ? Tarım dışı istihdam verisi neden Önemlidir ?

Tarım Dışı İstihdam Verisi Nedir ?


Tarım dışı istihdam verisi ABD’de aylık olarak yapılan toplantılar sonucunda her ayın ilk cuma günü Türkiye saati ile 15:30’da açıklanır. Tarım dışı istihdam verisi ABD’de ücret ödenen toplam çalışan sayısındaki değişimlerin neler olduğunu içerir. Tarım dışı istihdam verilerine devlet memurları,ev işçileri, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar ve tarım işçileri sayılmaz.
* Hesaplaması da Tarım dışı istihdam verisi= Toplam İstihdam-devlet memurları-evde çalışanlar-kar amacı gütmeyen kuruşlar. şeklinde hesaplanır.

Tarım Dışı İstihdam Verisi Neden Önemlidir ?


Tarım dışı istihdam verisi neden önemlidir ? Tarım sektörünü piyaslar ve para birimleri üzerindeki etkisinden dolayı bu veri oldukça önemlidir. Doların diğer para birimleri karşındaki ve dünya üzerindeki etkisini düşününce bu verinin birkaç daha arttığını söyleyebilirm. Tarım dışı istihdam verisi para piyasalarını etkileyen önemli etkenlerden biridir. Verinin olumlu sonuç vermesi, Doların yükseleceği yönünde bir yorum yapılabilir. Tüketimdeki yaşanacak fiyat artışı, vergilerdeki artış, işsizlik oranları gibi pek çok durumu etkileyecektir. Bu yüzden tarım dışı istihdam verisinin sonucu dünya çapında bir etkiye sebep olur. Dünya çapında ithalat ihracat oranlarına kadar etkliler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here