Ana sayfa ANASAYFA Swift Sistemi ve Banka Kodları

Swift Sistemi ve Banka Kodları

73
0
Swift Sistemi ve Banka Kodları
Swift Sistemi ve Banka Kodları

Swift Sistemi ve Banka Kodları

Swift Sistemi ve Banka Kodları , dünya üzerinde bulunan iki ülkenin kendi bankaları ile diğer ülke bankası arasında yapılan uluslararası para gönderme ve alma işlemine verilen isme denir. Society of Worldwide Interbank Financial Telecommunication kelimelerinin kısaltması olarak bilinmektedir. Bankaların uluslararası para transferlerinde kullandığı bir iletişim ağı da diyebiliriz.

Swift çalışma programı içinde yer alan; gönderen banka ile alıcı banka ve aracı banka olmak üzere 3 farklı banka ile işlem yapılmaktadır. Bu sebeple swift işleminde yapılan transferlerinde bazen gecikmeler ya da aksama görülebilir. Bu gecikmelerin önüne geçmek amacıyla bazı bankalar ve kurumlar arasında ortaya özel anlaşmalar çıkmaktadır ve bunun sayesinde swift işlemleri birkaç saatte veya dakikada ortaya çıkarılmaktadır.

Swift kodları dünya bankalarının para transferlerinde kullandıkları özel kodlardır diyebiliriz. Yurtdışında ki para transferlerinde ilk öncelik Swift kodlarına olan ihtiyaçtır diyebiliriz. Bazen karşımıza BIC kodu da çıkabiliyor. BIC kodu da Uluslararası Para transferlerinde bankayı tanımlamak için kullanılan bir koddur. Yani bankanın swift kodu ile bankanın BIC kodu aynı anlama gelmektedir. Swift kodları 8 bazen de 11 haneden oluşur. İlk 4 karakter banka kodu, sonraki 2 karakter ise ülke kodu, daha sonraki 2 karakter ise bankanın yerel kodudur ve bazı ülkelerde yerel kod 3 karakter de olabildiğini unutmamak gerekir. Bunun haricide karakter veriliyorsa son hanelerde bulunan 3 karakter ise Şube kodunu ortaya koymaktadır.

Merkez şubeler için X kodları kullanılır. İlk 8 hane bankanın kodunu, son 3 hane ise Şube kodunu gösterir. Türkiye’deki bazı bankaların Swift kodlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

-Garanti Bankası: TGBATRIS

-Akbank: AKBKTRIS

-Türkiye İş Bankası: ISBKTRIS

-ING Bank: INGBTRIS

-Ziraat Bankası: TCZBTR2A

-Halk Bankası: TRHBTR2A

-Vakıfbank: TVBATR2A

-Yapı Kredi Bankası: YAPITRISFEX

-Denizbank: DENITRIS

-Finansbank: FNNBTRIS

-HSBC: HSBCTRIX

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here