Ana sayfa ANASAYFA Kredi Borçları Başka Bankaya Transfer Edilir Mi?

Kredi Borçları Başka Bankaya Transfer Edilir Mi?

68
0
Kredi Borçları Başka Bankaya Transfer Edilir Mi?
Kredi Borçları Başka Bankaya Transfer Edilir Mi?

Kredi Borçları Başka Bankaya Transfer Edilir Mi?

Kredi Borçları Başka Bankaya Transfer Edilir Mi? Kredi ve kredi kartı borcu olanlar farklı bankalara olan borçları nedeniyle sıkıntı yaşamaktadırlar. Bazı bankalar borç transferi adı altında tüm borçlarımızı tek bankada toplamaya yarayan bir kredidir. Borç transfer kredisinden faydalanmak isteyenler banka ile bizzat görüşerek durumunuzu anlatmamız ve borç transfer kredi talebinizi bildirmeniz gerekmektedir. Genellikle devlet bankaları bu kredi türünü vermektedir.

Borç Transferi Kredisinin Koşulları

Borç transfer kredisinde her kredi borcunun transfer kapsamına girmediğidir. Borç transfer kredisi genellikle kredi kartı borçlarını kapsar ancak ihtiyaç kredileri de bu kapsama alınabilmektedir. Bir diğer husus da borcun bir kısmı değil borcun tamamı transfer veren krediye devredilmektedir. Transfer sırasında bankalar arasında yapılan para gönderimi yani EFT işlemlerinden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Kredi kartı burçlarında borçlunun bankayı arayıp borcunu tamamen kapatması gerekmektedir. Ayrıca transfer edeceğiniz borçların yasal takibe düşmemesi gerekmektedir. Bu krediye internet bankacılığı üzerinden ya da şubeye bizzat giderek başvurabilirsiniz.

Borç Transferinin Avantajları

Daha önceden mevcut krediniz var ise bu krediler tek bir borç altında birleşerek ödemeyi kolay hale getirir. 36 ay vade imkânıyla daha uzun vadeye yayılır ve bu sayede aylık ödeme miktarı düşer. Geciken borçlara yüksek faiz oranları işlemez. Kredi kartı için bir takip süreci oluşmaz bu da ek masraflar çıkarmaz. Ödemeler düzeldiği için kredi notu yükselir.

Hangi Borcun Ödenmesine Öncelik Verilmelidir?

Bulunan kredi borçlarının hepsini ödeme şansınız bulunmuyor ise kapatılacak borçlar arasında bir öncelik sırası belirleyebilirsiniz. İki taksit ödeme yapmadığınız bir kredi ya da kredi kartı borcunuz bulunuyorsa buna öncelik verebilirsiniz. Bu işlemi yapmazsanız banka tarafından haciz işlemine maruz kalabilirsiniz.

İkinci olarak kredili mevduat hesabı ödenmelidir. Çünkü bu hesaba günlük faiz işlendiği için ne kadar uzun süre ödenmezse o kadar fazla faiz işlenir. Daha sonra geciken kredi kartı ödemelerinin yapılmasına öncelik verilmelidir. En sonda da ödeme sırasında ipotekli krediye öncelik verilmeli. İcra işleminin başlamaması acısından çok önemlidir.  Ayrıca aynı bankada birden fazla kredi olması ve ödeme yapılmaması durumu da öteki kredinize de işlem başlatılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here