Ana sayfa ANASAYFA Katılım Hesabı Nedir?

Katılım Hesabı Nedir?

65
0
Katılım Hesabı Nedir?
Katılım Hesabı Nedir?

Katılım Hesabı Nedir?

Katılım Hesabı Nedir? Katılım hesabı denilen katılım hesabı parasını korumak isteyenlerin açtığı hem de faizsiz bir şekilde paranın değerlendirildiği bankaların üzerinden açılan hesaplardır. Faiz olmadan yürütülen bir bankacılık hizmeti olarak tercih edilen bu hesaplar yatırım düşünenler için güzel bir araçtır. Bu hesapları kullananlar hesapta olan paralarını faizsiz bir şekilde ticaret sanayi ve hizmet sektöründe finansman olarak kullanırlar. Özellikle faiz istemeyen ve bu duruma karşı olanlar için açılan bu hesaplar vatandaşlar tarafından tercih edilmektedir. Bu hesaba sahip olanlar kar garantisi gütmeden parası çalıştırılıp kar ve zarar bölüştürülerek kullanıma sunulur.

Katılım Hesabını Diğer Hesaplardan Ayıran Özellikler

En önemli özelliği faiz konusunun olmamasıdır. Yatırılan paraya faiz işlemeden çalıştırma imkânı ve hızlı bir şekilde yükseltme imkânı sunar. Banka tarafından para işletildikten sonra ne kadar kar edeceğini yatırımcı son safhada öğreniyor. Paranın getirisi en başta değil de sonunda banka tarafından paylaşılıyor. Yatırımcı ortaya çıkan kara ve zarara ne kadar paraya sahipse o kadar ortak olma hakkına sahip oluyor.

Katılım Hesabı Nasıl Açılır?

Her bankaya göre çeşitli açılış şekilleri olan katılım hesaplarının belirli kriterleri vardır. Belirli bir miktar paraya sahip olan vatandaşlar faizsiz yatırım yapmak isterse katılım hesabı açabilir. Elde edilen kar payı cari hesaba aktarılmakla işlemler yürümektedir. Her hesaba göre değişiklik gösterse de vadesi gelmeden ve tarihi bozulmadan da para çekimi yapılabilir. TL olarak açılan hesapların vadeleri değişiklik gösterse de 1 yıldan daha uzun süreli de açılma şansı vardır. 32 gün olmak üzere kısa vadeli olan hesaplarda katılım hesapları çeşidi arasında esnek vadeli olarak  yer almaktadır. TL hesabı ile aynı olan bir diğer katılım hesabı da yabancı para katılım hesabıdır ve özellikleri ile vadeleri aynı sistem ile çalışmaktadır.

Katılım Hesabı Avantajları Ve Katkıları

Katılım hesabı açmış olan vatandaş faizsiz bir şekilde parasını değerlendirip kar elde etmektedir. Para da çalışıp kazanıldığı gibi kişiye de çalışıp tekrar geri dönüş sağlamaktadır. Evde ve çeşitli şekillerde birikim yapılarak risk almaktansa bu şekilde katılım hesabına yatırım yapmak daha akıllıca ve sağlıklı bir yöntemdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here